Ludność:          6746 mieszkańców (wg. stanu na dzień 01.06.2016r.)
Powierzchnia:  263,35 km2

Dane statystyczne - Gmina Dźwierzuty (dane z roku 2014)

 

 

 

Urząd Gminy
12-120 Dźwierzuty, ul. Niepodległości 6
tel. (89) 621 12 32; fax (89) 621 12 33
www.gminadzwierzuty.pl e-mail:info@ug-dzwierzuty.pl
 

Gmina Dźwierzuty położona jest regionie znanym jako Zielone Płuca Polski, w północnej części powiatu szczycieńskiego. Natomiast same Dźwierzuty - siedziba władz gminnych położone są w niedalekiej odległości od jeziora Sasek Wielki (największego w powiecie). Powierzchnia ogólna gminy wynosi 26 335 ha, z czego użytki rolne zajmują 15 092 ha, lasy 6 653 ha, zaś powierzchnia łączna wód płynących i jezior wynosi 1793 ha.
Gmina Dźwierzuty składa się 41 miejscowości podzielonych na 18 sołectw.

 

Przed podbojem krzyżackim gmina Dźwierzuty jak i sąsiednie gminy dzisiejszego powiatu szczycieńskiego była częścią Galindii, a następnie częścią prokuratorii szczycieńskiej przeznaczoną do nadań dla rycerstwa w zamian za zasługi dla zakonu. Obdarowani rycerze we własnym zakresie zakładali nowe wsie czynszowe, dwory i folwarki, a także często sprzedawali, zamieniali lub tracili własne majątki. Stąd początki większości miejscowości na terenie gminy sięgają XIV - XV wieku.
Same Dźwierzuty powstały w 1374 roku jako siedziba rodu von Wildenau. Z zapisków wiadomo, że w 1383 roku był tu już zamek a w 1399 roku kościół. Warto nadmienić, że sama nazwa Dźwierzuty używana była przez okoliczną ludność mazurską i jest polonizacją staropruskiej nazwy Swersutten. W roku 1483 powstaje tu pierwszy młyn wodny, a podobne przywileje młyńskie posiadały również i inne sąsiednie miejscowości. Do tej tradycji odwołuje się współczesny herb gminy Dźwierzuty. W 1945 roku po zakończeniu działań wojennych zarówno do Dźwierzut jak i innych miejscowości następuje częściowy powrót dawnych mieszkańców, a także coraz silniejszy napływ ludności polskiej z Mazowsza oraz repatriantów z dawnych Kresów Wschodnich. Powstają wówczas także struktury polskiej administracji państwowej, oświaty oraz rozwój spółdzielczości i zakładów pracy. Od stycznia 1973 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju Dźwierzuty stają się siedzibą gminy.

 

Miłośników historii i zabytków zachęcamy do zwiedzenia w gminie Dźwierzuty:
- kościołów katolickich w Dźwierzutach i Targowie, a także ewangelickich w Dźwierzutach i Rańsku; Muzeum Regionalnego w Sąpłatach oraz parków dworskich i zachowanej częściowo dawnej zabudowy folwarcznej w miejscowościach: Budy, Małszewko, Jabłonka, Rogale, Zalesie, Targowo

.

Z uwagi na zachowane walory przyrodnicze oraz stopień zadrzewienia, teren gminy objęty jest szczególną ochroną. Południowo - zachodnia jej część leży w otulinie projektowanego Parku Krajobrazowego Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej, a pozostała część gminy znajduje się w obrębie terenów chronionego krajobrazu. Na terenie gminy znajduje się zespół przyrodniczo - krajobrazowy Rzeka Babant i Jezioro Białe oraz użytek ekologiczny i ornitologiczny Łąki Dymerskie i Zlotowisko Żurawi. Wielką osobliwością przyrodniczą na terenie gminy Dźwierzuty jest rezerwat florystyczny Kulka. Zachowany jest tam fragment lasu ze stanowiskami flory pontyjskiej i licznych roślin chronionych.

 

Główne kierunki rozwoju gospodarczego gminy Dźwierzuty to rolnictwo, przetwórstwo rolne oraz rozwój turystyki i agroturystyki. Jednocześnie władze samorządowe przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego. Same Dźwierzuty posiadają nowoczesną oczyszczalnię ścieków, planowane jest również dalsze rozszerzenie sieci kanalizacyjnej. Większość wsi posiada własną sieć wodociągową, a każdego roku w kolejnych miejscowościach uruchamia się wodociągi lokalne. Dużym atutem dla inwestorów jest przebiegająca przez gminę Dźwierzuty droga krajowa nr 57 łącząca Warszawę z Obwodem Kaliningradzkim. Potencjalnym inwestorom oferuje się zwolnienia i ulgi w podatkach lokalnych. Szczegółowe informacje o aktualnych ofertach sprzedaży i możliwościach inwestycyjnych można uzyskać w Urzędzie Gminy w Dźwierzutach.