Uchwała nr XVIII/149/16
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 15 lipca 2016 r.
w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji udzielanych dla publicznych i niepublicznych jednostek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż Gmina Dźwierzuty.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446) oraz art. 80 ust.4 i art. 90 ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.), uchwala się co następuje:
§ 1
Niniejsza uchwała w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 określa tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji udzielanych z budżetu Gminy Dźwierzuty dla publicznych i niepublicznych :
- przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi i przedszkoli specjalnych,
- innych form wychowania przedszkolnego (punktów przedszkolnych i zespołów wychowania przedszkolnego),
- szkół, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem niepublicznych szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych.
§ 2
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o :
- ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2015 r., poz. 2156 z późn. zm.);
- ustawie o finansach publicznych – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz. U. z 2013r., poz. 885 z późn. zm.);
- przedszkolu - należy przez to rozumieć przedszkole (publiczne i niepubliczne), w tym z oddziałami integracyjnymi, oddział przedszkolny w szkole podstawowej (publicznej i niepublicznej), prowadzone na terenie Gminy Dźwierzuty przez inne niż Gmina Dźwierzuty osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne, działające na podstawie zezwolenia wydanego przez Wójta Gminy Dźwierzuty;
- innej formie wychowania przedszkolnego - należy przez to rozumieć inną formę wychowania przedszkolnego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy, prowadzonej na terenie Gminy Dźwierzuty przez inne niż Gmina Dźwierzuty osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne;
- szkole - należy przez to rozumieć szkołę podstawową, gimnazjum, zarówno publiczne i jak i niepubliczne, w tym z oddziałami integracyjnymi, prowadzoną na terenie Gminy Dźwierzuty przez inne niż Gmina Dźwierzuty osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne;
- organie prowadzącym - należy przez to rozumieć inne niż Gmina Dźwierzuty osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne, prowadzące na terenie Gminy Dźwierzuty przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub szkołę,
- jednostce – należy przez to rozumieć szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, o których mowa w § 1;
- wydatkach bieżących – należy przez to rozumieć wydatki bieżące w rozumieniu ustawy o finansach publicznych;
- Gminie; organie dotującym - należy przez to rozumieć Gminę Dźwierzuty.
§ 3
Traci moc uchwała Nr XVII/143/12 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 30 lipca 2012r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzonych na terenie Gminy Dźwierzuty przez inne niż Gmina Dźwierzuty osoby fizyczne lub osoby prawne, oraz dla innych niż Gmina Dźwierzuty osób prawnych i osób fizycznych, prowadzących inne formy wychowania przedszkolnego, a także trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Załącznik nr 1
do uchwały Nr XVIII/149/16
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 15 lipca 2016r.
Rozdział I
Podstawa obliczenia dotacji
§ 1
- Przedszkola publiczne prowadzone przez inne podmioty niż gmina otrzymują na każdego ucznia z budżetu Gminy Dźwierzuty dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Dźwierzuty, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Przedszkola niepubliczne, spełniające warunki określone w art. 90 ust. 1b, ust. 1d-1o ustawy o systemie oświaty, otrzymują na każdego ucznia z budżetu Gminy Dźwierzuty dotację w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Dźwierzuty, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Przedszkola niepubliczne, które nie spełniają warunków określonych w ust. 2, otrzymują na każdego ucznia z budżetu Gminy Dźwierzuty dotację w wysokości równej 75% ustalonych w budżecie Gminy Dźwierzuty wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Dźwierzuty w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Osoby prowadzące inne publiczne formy wychowania przedszkolnego otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu Gminy Dźwierzuty w wysokości równej 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Dźwierzuty, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, spełniające warunki określone w art. 90 ust. 1c-1o ustawy o systemie oświaty, otrzymują dotację z budżetu Gminy Dźwierzuty na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego w wysokości równej 50% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Dźwierzuty, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Osoby prowadzące inne niepubliczne formy wychowania przedszkolnego, niespełniające warunków określonych w ust. 5, otrzymują na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego z budżetu Gminy Dźwierzuty dotację w wysokości równej 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Dźwierzuty, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z zastrzeżeniem ust. 7.
- Dotacja z budżetu Gminy Dźwierzuty na każdego ucznia niepełnosprawnego przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w ust. 1 – 6, jest równa kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
- Publiczne szkoły otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu Gminy Dźwierzuty w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w prowadzonych przez Gminę szkołach tego samego typu i rodzaju, pomniejszonym o kwotę dotacji przewidzianej do wykorzystania, o której mowa w art. 22ae ust. 3 ustawy, na ucznia nie niżej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla Gminy Dźwierzuty.
- Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu Gminy Dźwierzuty w wysokości równej kwocie przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
- Publiczne i niepubliczne: przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły podstawowe, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują z budżetu Gminy Dźwierzuty na każdą osobę objętą tą formą pomocy dotację, w wysokości równej kwocie przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
Rozdział II
Tryb udzielenia dotacji
§ 2
- Dotacja udzielana jest na pisemny wniosek organu prowadzącego, składany w Urzędzie Gminy w Dźwierzutach.
- Wniosek, o którym mowa w ust.1, organ prowadzący szkołę składa w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
- Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać:
- dane organu prowadzącego ( nazwa i adres),
- dane jednostki uprawnionej do otrzymania dotacji,
- wskazanie typu i rodzaju szkoły,
- planowaną w roku budżetowym, którego dotyczy wniosek o udzielenie dotacji liczbę uczniów, w tym liczbę uczniów niepełnosprawnych ze wskazaniem rodzajów niepełnosprawności (tj. w rozbiciu na rodzaje niepełnosprawności, według których wylicza się część oświatową subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego),
- w przypadku przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego - określenie przewidywanej liczby uczniów pochodzących spoza terenu Gminy Dźwierzuty,
- miesiąc, od którego jednostka rozpocznie działalność (w przypadku jednostek nowo zakładanych),
- wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja.
- Wzór wniosku o udzielenie dotacji stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 3
- Kwota dotacji na pierwszy miesiąc roku udzielania dotacji, wyliczana jest na podstawie informacji o przewidywanej ilości uczniów na ten miesiąc zawartej we wniosku, o którym mowa w § 2.
- Kwota dotacji na każdy kolejny miesiąc wyliczana jest na podstawie informacji od beneficjenta o faktycznej ilości uczniów za miesiąc poprzedni wg ich liczby na ostatni dzień miesiąca oraz o ilości uczniów na pierwszy dzień kolejnego miesiąca - przekazywanej Wójtowi Gminy Dźwierzuty w terminie do 10-tego dnia każdego miesiąca, na formularzu stanowiącym załącznik nr 3.
- W przypadku gdy faktyczna ilość uczniów uczęszczających w miesiącu do dotowanej jednostki odbiega od danych przyjętych do wyliczenia dotacji miesięcznej, o której mowa w ust.1 i 2, kwota dotacji na miesiąc następny obejmuje odpowiednio potrącenie lub dopłatę różnicy za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem § 4 ust.1.
- Dotacja przekazywana jest w terminach określonych w ustawie o systemie oświaty, na rachunek bankowy wskazany we wniosku.
§ 4
- W przypadku zmiany w trakcie roku budżetowego podstaw obliczania dotacji dla dotowanej jednostki, Wójt Gminy Dźwierzuty dokonuje weryfikacji kwoty należnej dla jednostki i odpowiednio, o ustaloną różnicę, zwiększa lub pomniejsza dotację na kolejne miesiące danego roku kalendarzowego.
- Za okres przerwy wakacyjnej przyznawana jest dotacja na liczbę uczniów podaną w informacji, o której mowa w § 3 ust.2, za miesiąc czerwiec, poprzedzający przerwę wakacyjną.
Rozdział III
Rozliczenie dotacji
§ 5
- Termin wykorzystania dotacji upływa z dniem 31 grudnia.
- Organ prowadzący jednostkę sporządza i przekazuje Wójtowi Gminy Dźwierzuty roczne rozliczenie dotacji w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczyła dotacja, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszej uchwały.
- Rozliczenie obejmuje faktyczną liczbę uczniów uczęszczających do jednostki dotowanej.
- W przypadku, gdy faktycznie przekazana kwota dotacji wynikająca z rozliczenia, o którym mowa w ust.1 jest niższa od kwoty należnej, organ dotujący przekazuje różnicę na rachunek bankowy organu prowadzącego w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku, którego rozliczenie dotyczy.
- W przypadku zaprzestania działalności lub likwidacji jednostki, organ prowadzący zobowiązany jest złożyć Wójtowi Gminy Dźwierzuty rozliczenie wykorzystania dotacji za okres działalności w danym roku w terminie 15 dni od daty zaprzestania działalności lub likwidacji jednostki, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszej uchwały, z załączeniem informacji o faktycznej liczbie uczniów, którzy uczęszczali do jednostki w ostatnim miesiącu otrzymania dotacji – na formularzu stanowiącym załącznik nr 3.
- Dotacja w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego, wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem orz dotacja pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Rozdział IV
Tryb kontroli dotacji
§ 6
- Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości wykorzystania przez dotowane jednostki wypłaconej dotacji, w szczególności w zakresie:
- sprawdzenia zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazywanych w informacjach, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2,
- sprawdzenia prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 80 ust.3d oraz 90 ust. 3d ustawy.
- Postępowanie kontrolne ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli.
- Kontrolę przeprowadzają upoważnieni przez Wójta Gminy Dźwierzuty pracownicy Urzędu Gminy w Dźwierzutach.
- Upoważnienie, o którym mowa w ust. 3 określa imiennie upoważnionego pracownika dokonującego kontroli, dane dotyczące dotowanej jednostki, zakres kontroli oraz termin przeprowadzanej kontroli. Kontrolujący jest obowiązany powiadomić organ prowadzący o planowanym terminie kontroli, co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem czynności kontrolnych.
- W związku z prowadzeniem kontroli osoby upoważnione do ich przeprowadzenia mają prawo wstępu do siedziby kontrolowanych jednostek oraz przetwarzania danych osobowych uczniów tych jednostek.
- Dokumenty potwierdzające dokonanie wydatku ze środków przyznanej dotacji, powinny zawierać opis informujący o pokryciu wydatku ze środków dotacji.
- Kontrolowany ma prawo w trakcie kontroli składać pisemne bądź ustne wyjaśnienia dotyczące przedmiotu kontroli.
- W ramach kontroli podmiot kontrolowany jest obowiązany do:
- zapewnienia warunków do sprawnego przeprowadzenia kontroli,
- przedstawienia na żądanie kontrolującego stosownych dokumentów, w tym w szczególności dokumentacji organizacyjnej, dokumentacji finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania,
- udzielenia, na żądanie kontrolujących ustnych lub pisemnych wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli.
§ 7
- Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz przekazuje osobie reprezentującej jednostkę kontrolowaną.
- Protokół kontroli zawiera w szczególności opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem zakresu i skutków tych nieprawidłowości.
- Protokół podpisuje kontrolujący i kontrolowany.
- Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń co do treści ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującemu na piśmie, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu.
- W razie złożenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 4 kontrolujący jest zobowiązany dokonać ich analizy oraz w miarę potrzeb, podjąć uzupełniające czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń – uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
- W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń lub wyjaśnień kontrolujący w terminie 14 dni od daty wpływu zastrzeżeń, przekazuje na piśmie swoje stanowisko kontrolowanemu.
- W przypadku odmowy podpisania protokołu kontroli, kontrolujący czynią w nim adnotację o odmowie podpisania protokołu i jego przyczynach.
- Odmowa podpisania protokołu nie wstrzymuje wydania wniosków pokontrolnych oraz określenia terminu wykonania ewentualnych zaleceń pokontrolnych.
- W razie stwierdzenia nieprawidłowości kontrolujący, w terminie 20 dni od dnia podpisania lub odmowy podpisania protokołu, przekazuje kontrolowanemu zalecenia pokontrolne.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Arkadiusz Aleksander Nosek