XML
Uchwała Nr XVIII/151/16
Uchwała Nr XVIII/151/16
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 15 lipca 2016 r.
 
w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dźwierzuty
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 446) oraz art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 250) - Rada Gminy Dźwierzuty, po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie uchwala, co następuje:
 
§ 1.
Wprowadza się regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dźwierzuty, zwany dalej „Regulaminem” stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
§ 3.
Traci moc uchwała Nr XXI/172/12 Rady Gminy w Dźwierzutach z dnia 28 grudnia 2012 r.                   w sprawie uchwalenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dźwierzuty”.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego .
 
 
 
Przewodniczący Rady Gminy
Arkadiusz Aleksander Nosek
 
 
 

 
 
                                                                 UZASADNIENIE
 
W związku z wejściem w życie w dniu 1 lutego 2015 r. nowelizacji ustawy z dnia  28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. pod poz. 87), Rada Gminy Dźwierzuty zobowiązana jest do podjęcia nowej uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
 Zgodnie z art. 11 w/w ustawy, dotychczasowe akty prawa miejscowego wydane na podstawie m.in. art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zachowują moc na okres na jaki zostały wydane jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.
W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Załącznik do Uchwały Nr XVIII/151/16
 Rady Gminy Dźwierzuty
 z dnia 15 lipca 2016 r.
 
 
 
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dźwierzuty.
 
 
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1.
Uchwała określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Dźwierzuty, zgodnie z wymaganiami art. 4 ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 250).
 
Rozdział 2
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie
nieruchomości
§ 2.
Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości poprzez:
  1. wyposażenie nieruchomości w opisane w Regulaminie, urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych;
  2. prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w sposób opisany                        w Regulaminie;
  3. zbieranie odpadów nie podlegających selekcji do pojemników o wielkości                                        i liczbie uzależnionej od liczby mieszkańców nieruchomości w sposób opisany                            w Regulaminie;
  4. przekazywanie odpadów zmieszanych i zebranych selektywnie przedsiębiorcy                           w terminach wyznaczonych harmonogramem;
  5. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.
 
§ 3.
Ustala się następujące zasady w zakresie prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych:
 
  1. selektywne zbieranie dotyczy takich odpadów komunalnych jak:
 
  1. przeterminowane leki chemikalia,
  2. zużyte baterie i akumulatory,
  3. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  4. meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  5. odpady budowlane i rozbiórkowe,
  6. zużyte opony,
  7. odzież i tekstylia,
  8. odpady zielone i kuchenne, ulegające biodegradacji,
  9. papier i tektury,
  10. szkło,
  11.  tworzywa sztuczne,
  12. metale.
 
  1. selektywnie zebrane odpady przekazywane są odbiorcy odpadów komunalnych;
  2.  prowadzenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji                          w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji, a także odpadów zielonych                      z ogrodów i parków jest obowiązkowe we wszystkich rodzajach zabudowy, z tym że                          w zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, właściciele nieruchomości mogą korzystać                                  z przydomowego kompostownika; pozostali właściciele nieruchomości przekazują podmiotowi odbierającemu, odpady ulegające biodegradacji w workach koloru brązowego;
  3. odpady zebrane selektywnie odbierane są przez podmiot odbierający odpady, zgodnie                      z ogłoszonym harmonogramem;
  4.  zmieszane odpady komunalne należy gromadzić wyłącznie w zamykanych i szczelnych pojemnikach lub kontenerach.
§ 4.
  1. Meble i inne odpady wielkogabarytowe, należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i przygotować do usunięcia                  w terminach określonych w harmonogramie wywozu.
  2. Przeterminowane leki należy umieszczać w odpowiednio oznaczonych pojemnikach zlokalizowanych w aptekach i placówkach służby zdrowia.
  3. Zużyte baterie i akumulatory należy przekazać do punktu sprzedaży baterii i akumulatorów, punktów zbiórki zorganizowanych w placówkach oświatowych, placówkach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej.
  4. Zużyte opony mogą być przekazywane razem ze zbiórką odpadów wielkogabarytowych.
  5. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, powstający w gospodarstwach domowych, należy przekazać do punktów zbierania zorganizowanych przez sprzedawców tego sprzętu, przygotować do usunięcia w terminach określonych w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.
  6.  Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe w wyniku robót prowadzonych we własnym zakresie, właściciele nieruchomości zobowiązani są zbierać w workach lub specjalnie przygotowanych przez prowadzącego prace pojemnikach uniemożliwiających pylenie, a odbiór tych odpadów odbywa się w sposób i w terminach uzgodnionych z odbiorcą odpadów.
  7. Popioły i żużle z palenisk, powinny być przekazane przedsiębiorcy dopiero                                         po wystygnięciu frakcji i być gromadzone w pojemniku.
Popioły i żużle z palenisk, po wystygnięciu frakcji, mogą być gromadzone w workach                                   i następnie umieszczane w pojemniku.
 
 
 
 
§ 5.
1.   Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników mają obowiązek uprzątnięcia                          z nich błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących               do użytku publicznego.
2.   Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń polega na usunięciu ich w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszym i pojazdów.
 
§ 6.
Mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi, może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:
1)  niezanieczyszczania środowiska i odprowadzania powstających ścieków  do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego;
2)  dokonywania mycia i naprawy pojazdów samochodowych na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji;
3)  mycie pojazdów samochodowych może dotyczyć wyłącznie nadwozia pojazdu.
 
 
Rozdział 3
RODZAJE I MINIMALNA POJEMNOŚĆ POJEMNIKÓW PRZEZNACZONYCH DO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH NA TERENIE NIERUCHOMOŚCI ORAZ NA DROGACH PUBLICZNYCH. WARUNKI ROZMIESZCZANIA TYCH POJEMNIKÓW  I ICH UTRZYMANIA W ODPOWIEDNIM STANIE SANITARNYM, PORZĄDKOWYM   I TECHNICZNYM
§ 7.
  1. Właściciele nieruchomości realizują obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do gromadzenia odpadów komunalnych poprzez zakup lub wydzierżawienie pojemników od przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne.
  2. Ilość i wielkość pojemników stanowiących wyposażenie nieruchomości musi być adekwatna do liczby mieszkańców nieruchomości z uwzględnieniem średniej ilości odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych i częstotliwości ich odbioru, tak aby zapewnić ciągłość gromadzenia powstających odpadów.
  3. Pojemniki przewidziane do zbierania odpadów na terenie Gminy Dźwierzuty to:  
  1. pojemniki o pojemności: 110 l-120 l, 240 l, 1100-1200 l;
  2. kosze uliczne o pojemności od 40 do 70 l;
  3. pojemniki MGB 1100 l przeznaczone do selektywnej zbiórki opakowań ze szkła, tworzyw sztucznych i papieru;
  4. pojemniki ( KP 7) o pojemności 7000 l;
  5. worki foliowe do odbioru odpadów zebranych selektywnie w miejscach ich powstania   o pojemności minimum 60 l.
  1. Do selektywnego zbierania odpadów na terenie nieruchomości przewiduje się worki foliowe                    o następującej kolorystyce:
    1. niebieski – papier i tektura;
    2. żółty – tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe;
    3. zielony – szkło;
    4. brązowy – odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone;
    5. czarny – popioły i żużle.
§ 8.
  1. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zmieszanych, na których zamieszkują mieszkańcy w budynkach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, jeżeli z takiego pojemnika korzysta:
    1. nie więcej niż 4 osoby – o pojemności przynajmniej 110 l;
    2. powyżej 4 osób i nie więcej niż 8 osób – przynajmniej dwa pojemniki o pojemności przynajmniej 110 l lub jeden 240 l;
    3. powyżej 8 osób- mają obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemniki o pojemności zapewniającej pokrycie zapotrzebowania według norm zapisanych w pkt. 1) i 2);
  1. Zarządcy nieruchomości wielolokalowych zobowiązani są dostosować pojemność pojemników do liczby mieszkańców i cyklu wywozu, biorąc pod uwagę normatywy zapisane w ust. 1 pkt 1 i 2.
  1. Właściciele domków letniskowych w zabudowie rekreacji indywidualnej zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki o pojemności określonej w ust. 1 pkt 1 i 2.
§ 9.
Właściciel nieruchomości niezamieszkałej zobowiązany jest wyposażyć ją w pojemniki na odpady komunalne o minimalnej pojemności uwzględniającej następujące normy:
  1. dla przedszkoli oraz szkół - 2 litrów na każde dziecko, ucznia i pracownika;
  2. dla lokali gastronomicznych – 15 litrów na jedno miejsce konsumpcyjne, jednak nie mniej niż 1 pojemnik 110 litrów na lokal;
  3. dla zakładów produkcyjnych, rzemieślniczych,usługowych, handlowych, użyteczności publicznej, przychodni, w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych - 10 litrów na każdego pracownika, jednak nie mniej niż 1 pojemnik 110 litrów na lokal
  4. dla hoteli, pensjonatów itp. - 20 litrów na jedno łóżko, jednak co najmniej jeden pojemnik                o pojemności 110 l;
  5. dla lokali handlowych – 5 l na każdy 1m2 powierzchni całkowitej, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności 110 l na lokal.
  6. pojemność pojemników ustawionych na terenie cmentarzy powinna być dostosowana do ilości powstających odpadów, tak by nie dopuścić do przepełnienia pojemników i wysypywania się odpadów na powierzchnię ziemi.
 
§ 10.
  1. Pojemniki i worki z odpadami należy ustawiać w celu ich odbioru, w miejscach łatwo dostępnych dla podmiotu odbierającego odpady, w sposób nie powodujący utrudnień i niedogodności dla użytkowników dróg.
  2. Pojemniki powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym, w szczególności poprzez ich dezynfekcje oraz w odpowiednim stanie technicznym, w szczególności poprzez stałą naprawę             ich szczelności.
 
§ 11.
 
Określa się rodzaje pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów na terenach przeznaczonych do użytku publicznego:
  1. na chodnikach, przystankach komunikacji publicznej i w parkach:
  1. kosze uliczne o pojemności 40-70 l,
  2. na przystankach komunikacji kosze należy lokalizować pod wiatą, a jeśli jej nie ma, to w sąsiedztwie oznaczenia przystanku;
  1. w pobliżu sklepów wielkopowierzchniowymi i szkół - pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki opakowań ze szkła, tworzyw sztucznych, metali, papieru  i tektury; wielomateriałowych o pojemności 1100 l, oznakowane kolorami takimi jak worki przeznaczone do selektywnej zbiórki, opisowo i znakiem graficznym.
 
Rozdział 4
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego
 
§ 12.
  1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.
  2. Ustala się następującą częstotliwość odbioru odpadów komunalnych:
  1. odpady zmieszane na nieruchomości zamieszkałej i niezamieszkałej – co najmniej dwa razy w miesiącu;
  2. odpady zebrane selektywnie na nieruchomości zamieszkałej i niezamieszkałej –  co najmniej jeden raz w miesiącu.
  1. Opróżnienie koszy ulicznych odbiór minimum 1 raz w tygodniu. Niezależnie od częstotliwości opróżniania urządzeń zarządzający obszarem mają obowiązek nie dopuścić do przepełnienia koszy ulicznych.
  2. Pojemniki MGB 1100 l przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów na terenie Gminy Dźwierzuty tj. opakowań ze szkła, tworzyw sztucznych i papieru – co najmniej raz na dwa tygodnie.
  3. Meble i inne odpady wielkogabarytowe – odbiór w terminach określonych   w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.
  4. Zużyte opony mogą być przekazywane razem ze zbiórką odpadów wielkogabarytowych. - odbiór w terminach określonych w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.
  5. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powstający w gospodarstwach domowych - odbiór                    w terminach określonych w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.
  6. Odpady budowlane i rozbiórkowe,  popioły i żużle - odbiór w terminach określonych  w harmonogramie wywozu odpadów komunalnych.
§ 13.
Odbieranie odpadów komunalnych przez przedsiębiorcę odbywa się z częstotliwością określoną w odrębnej uchwale Rady Gminy Dźwierzuty w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych.
§ 14.
1.   Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych, gwarantując zachowanie czystości i porządku   na nieruchomości.
2. Właściciele nieruchomości nieczystości ciekłe ze zbiornika bezodpływowego usuwają                       z częstotliwością zapobiegającą przepełnieniu zbiornika, przy czym nie należy przetrzymywać nieczystości w zapełnionym zbiorniku dłużej niż 7 dni.
3. Opróżnianie nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych i osadów ściekowych          zprzydomowych oczyszczalni odbywa się na podstawie zamówienia właściciela, nieruchomości, złożonego do podmiotu uprawnionego.
4. Częstotliwość i sposób pozbywania się osadów ściekowych ze zbiorników oczyszczalni przydomowych wynika z ich instrukcji eksploatacji.
 
 
Rozdział 5
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami
 
§ 15.
 
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami
  1. intensywny rozwój selektywnego zbierania oraz sortowania selektywnie zebranych odpadów komunalnych;
 
  1. zmniejszenie ilości odbieranych zmieszanych odpadów komunalnych;
 
  1. przyśpieszenie działań w zakresie tworzenia ponadgminnych i gminnych systemów zbierania, odbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów ulegających biodegradacji;
 
  1. zintensyfikowanie edukacji ekologicznej promującej zapobieganie powstawania odpadów, właściwe postępowanie z odpadami oraz prowadzenie skutecznej kampanii informacyjno-edukacyjnej w tym zakresie;
 
  1. zwiększenie ilości mieszkańców objętych zorganizowanym systemem zbierania/odbierania odpadów komunalnych;
 
  1. rozwój systemu selektywnego zbierania odpadów niebezpiecznych, minimalizacja ich wytwarzania oraz zwiększanie ilości tych odpadów poddanych procesowi odzysku;
 
  1. zmniejszenie masy odpadów komunalnych składowanych na składowiskach;
 
  1. wyeliminowanie praktyki nielegalnego składowania odpadów;
 
  1. sporządzenie rzetelnej inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest oraz ocenę stanu technicznego i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów poprzez zakwalifikowanie do poszczególnych stopni pilności ich usunięcia;
 
  1. sukcesywne usuwanie wyrobów zawierających azbest oraz wzrost ilości gminnych programów usuwania azbestu;
 
  1. promowanie i wspomaganie stosowania przydomowych kompostowni odpadów zielonych.
Rozdział 6
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku
 
§ 16.
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa                        i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego, ponoszą też pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt.
 
§ 17.
 Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy:
  1. w odniesieniu do psów:
  2. na terenie gminy każdego psa należy prowadzić na uwięzi oraz z nałożonym kagańcem, jeżeli wysokość psa, liczona od początku przednich łap do punktu nad łopatkami, wynosi ponad 30 cm. Dopuszcza się prowadzenie psa na smyczy i bez kagańca, jeżeli jego wysokość jest mniejsza niż 30 cm, pod warunkiem że nie stanowi on zagrożenia dla otoczenia,
  3. psy rasy uznawanej za agresywną wyprowadzane są na uwięzi, w kagańcu                                         i z zachowaniem szczególnej ostrożności, nie stwarzając zagrożenia dla otoczenia,
  4. zwolnienie psa z uwięzi dozwolone jest pod warunkiem, że jest on w kagańcu  i zwolnienie z uwięzi nastąpiło w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, w sytuacji, gdy jest możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem, zapis nie dotyczy psów ras uznanych za agresywne,
  5. zwolnienie psa ze smyczy na terenie prywatnym może mieć miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie, wykluczający samowolny dostęp osób trzecich, oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem;
  1. w odniesieniu do wszystkich zwierząt domowych:
  1.  stały i skuteczny dozór,
  2. natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe  w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp.; nieczystości te należy umieszczać w szczelnych, nie ulegających szybkiemu rozkładowi torbach, mogą być deponowane w komunalnych urządzeniach do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników,
  3. hodowcy zwierząt domowych zobowiązani są spełniać wymogi ustanowione dla hodujących zwierzęta gospodarskie na obszarach wyłączonych z produkcji rolniczej.
 
§ 18.
 Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie gminy reguluje odrębna uchwała Rady Gminy Dźwierzuty.
 
Rozdział 7
Wymagania w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych   z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach
 
§ 19.
  1. Zabrania się utrzymywania i chowu zwierząt gospodarskich na terenach oznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jako wyłączone z produkcji rolniczej   z zastrzeżeniem ust. 2.  
  2. Dopuszcza się utrzymanie zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej pod warunkiem, że wszelkie uciążliwości hodowli dla środowiska, w tym emisji będącej jej skutkiem, zostaną ograniczone do obszaru nieruchomości, na której jest prowadzona.
  3. Posiadacz zwierząt gospodarskich zobowiązany jest do:
  1. gromadzenia i usuwania nieczystości wytwarzanych podczas prowadzenia chowu  lub hodowli, w sposób nie powodujący zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz  powierzchniowych i podziemnych;
  2. zapewnienia zwierzętom odpowiednich pomieszczeń gospodarskich.
 
§ 20.
Pszczoły winny być trzymane w ulach, ustawionych, w taki sposób, aby wylatujące   i przylatujące pszczoły nie zakłócały korzystania z nieruchomości sąsiednich.
 
Rozdział 8
 
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania
 
§ 21.
  1. Obowiązkowi deratyzacji podlega cały obszar Gminy Dźwierzuty.
  2. Właściciele nieruchomości obowiązani są do stałego tępienia szczurów w obrębie swojej nieruchomości.
  3. Deratyzację przeprowadza się na obszarze całej Gminy Dźwierzuty w pierwszym tygodniu pierwszego miesiąca wiosny i jesieni.
Podmiot publikującyUrząd Gminy w Dźwierzutach
WytworzyłAnna Dudzińska - Inspektor ds. Obsługi Rady Gminy2016-07-15
Publikujący Krzysztof Kołakowski - Administrator BIP 2016-07-30 17:49