XML
Uchwała Nr XIX/160/16
Uchwała Nr XIX/160/16
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 08 września 2016 r.
 
w sprawie określenia warunków oraz trybu finansowania rozwoju sportu na terenie
Gminy Dźwierzuty
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym                        (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz art. 221 ust. 4 ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) w związku z art. 27 ust. 1 i 2 i art. 28 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 176 z późn. zm.) Rada Gminy Dźwierzuty uchwala co następuje:
§1
Określa się warunki i tryb finansowania zadania własnego obejmującego tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu oraz wskazuje cel publiczny z zakresu sportu, który Gmina Dźwierzuty zamierza osiągnąć.
§2
Celem publicznym z zakresu sportu, który Gmina Dźwierzuty zamierza osiągnąć jest:
  1. poprawa warunków uprawiania sportu w klubach sportowych;
  2. osiągnięcie wyższych wyników sportowych przez zawodników klubów sportowych;
  3. umożliwienie dostępu do różnorodnych form uprawiania sportu mieszkańcom Gminy Dźwierzuty;
  4. promocja sportu i aktywnego stylu życia.
§3
  1. O dotację, która jest formą finansowania celu publicznego, o którym mowa w § 2, mogą ubiegać się kluby sportowe niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające                w celu osiągnięcia zysku, a ponadto działające na obszarze Gminy Dźwierzuty.
  2. Dotacje celowe udzielane na podstawie niniejszej uchwały mogą być przeznaczone na finansowane lub dofinansowywane:
  1. realizacji programów szkolenia sportowego,
  2. zakupu sprzętu sportowego oraz rehabilitacyjnego,
  3. zakupu odżywek i suplementów diety,
  4. pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, w tym kosztów transportu, zakwaterowania oraz wyżywienia,
  5. pokrycia kosztów odnowy biologicznej i zabiegów rehabilitacyjnych zawodników  i trenerów,
  6. pokrycia kosztów organizacji obozów sportowych,
  7. pokrycia kosztów organizowania zajęć sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  8. pokrycia kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
  9. stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej,
  1. Klub sportowy może otrzymać dotację celową z budżetu Gminy Dźwierzuty, jeżeli wpłynie ona na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
  1. Z dotacji nie mogą być finansowane lub dofinansowywane:
  1. transfer zawodnika z innego klubu sportowego;
  2. zapłaty kar, mandatów i innych karnych opłat nałożonych na klub sportowy lub zawodnika tego klubu;
  3. zobowiązania klubu z tytułu zaciągniętej pożyczki, kredytu lub wykupu papierów wartościowych oraz kosztów obsługi zadłużenia;
  4. koszty, które wnioskodawca poniósł na realizację przedsięwzięcia przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.
§4
Dotacja na realizację projektu w zakresie rozwoju sportu może być przyznana przez Wójta Gminy Dźwierzuty na wniosek klubu sportowego.
§5
  1. Wnioski składa się w sekretariacie Urzędu Gminy Dźwierzuty w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.
  2. Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się w szczególności:
  1. zgodność oferty z celem publicznym, określonym w § 2;
  2. wysokość środków w budżecie Gminy Dźwierzuty przeznaczonych na dotacje dla klubów sportowych;
  3. przedstawioną kalkulację kosztów w odniesieniu do zakresu rzeczowego, celu przedsięwzięcia i planowanych efektów;
  4. udział środków własnych wnioskodawcy.
§6
  1. Wniosek o udzielenie dotacji sporządza się na formularzu przyjętym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
  2. Wójt Gminy Dźwierzuty może uzależnić rozpatrzenie wniosku od przedłożenia przez wnioskodawcę w określonym terminie uzupełnień i sprostowań złożonego wniosku. Niedokonanie uzupełnień lub sprostowań wniosku w określonym terminie powoduje jego odrzucenie.
§7
Z klubem sportowym, któremu została przyznana dotacja, Gmina Dźwierzuty zawiera umowę, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych określającą w szczególności:
  1. oznaczenie stron umowy,
  2. oznaczenie czasu, na jaki zostaje zawarta,
  3. wysokość przyznanej dotacji,
  4. termin i tryb płatności dotacji,
  5. opis zakresu rzeczowego zadania,
  6. termin wykorzystania dotacji,
  7. termin i sposób rozliczenia dotacji, w tym termin zwrotu części niewykorzystanej dotacji,
  8. postanowienia przewidujące proporcjonalne zmniejszenie kwoty dotacji należnej w przypadku zrealizowania przedsięwzięcia przy pomniejszonym zaangażowaniu zakładanych na jego finansowanie środków własnych wnioskodawcy,
  9. zobowiązanie podmiotu do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo- -księgowej otrzymanych środków finansowych umożliwiającej ocenę wykonania zadania,
  10. określenie warunków zmiany i wypowiedzenia umowy.
§8
Sposób rozliczania zleconego zadania:
  1. Podmiot, któremu została przyznana dotacja, jest zobowiązany do przedłożenia sprawozdania z realizacji zadania i wykorzystania dotacji w terminie określonym w umowie o udzielenie dotacji.
  2. Sprawozdanie z realizacji zadania i wykorzystania dotacji sporządza się na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
  3. Druki sprawozdań dostępne są na stronie www.gminadzwierzuty.pl oraz w Urzędzie Gminy Dźwierzuty.
§9
Sposób kontroli wykonywania zleconego zadania:
  1. Upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy Dźwierzuty mogą kontrolować prawidłowość wykorzystania dotacji przyznanych klubom sportowym.
  2. W związku z realizowaną kontrolą osoby upoważnione przez Wójta Gminy Dźwierzuty mają prawo wstępu do lokali dotowanych klubów sportowych oraz wglądu i utrwalania prowadzonej przez nie dokumentacji organizacyjnej oraz finansowej.
  3. Wójt Gminy Dźwierzuty może przetwarzać dane osobowe: członków dotowanego klubu, trenerów, sędziów.
§10
Dotacja udzielana klubom sportowym stanowić będzie pomoc de minimis, w rozumieniu art. 107-109 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L 2012 Nr 112, poz. 21), oraz Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1407/2013 z 18.12.2013 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 352  z 24.12.2013 r.).
 
§11
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
 
§12
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 
 
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Arkadiusz Aleksander Nosek
 
 


UZASADNIENIE
Kontekst prawny:
Ustawa o sporcie (Dz. U. Z 2014 r. poz. 715) uchyliła dotychczasowe ustawy z tego zakresu:  
Celem nowej regulacji było stworzenie całkiem nowego aktu normatywnego całościowo regulującego problematykę sportu, będącego częścią szeroko pojętej kultury fizycznej.
W świetle tej ustawy tworzenie warunków w tym organizacyjnych sprzyjających rozwojowi sportu stanowi zadania własne JST.
Jednocześnie ustawy o ustroju samorządów terytorialnych do zadań własnych wszystkich szczebli zaliczają zadania z zakresu kultury fizycznej i turystyki. (art. 7 ust. 1 pkt. 10 uosg).
Wraz z wejściem w życie ustawy o sporcie nastąpiła zmiana znaczenia używanych pojęć przesądzających o przedmiocie finansowania w ramach własnych zadań.
Art. 2 ust. 1 ustawy o sporcie definiuje sport jako wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Definicja ta łączy dotychczasowe elementy właściwe dla pojęcia kultury fizycznej takiej jak wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej oraz rozwój stosunków społecznych, z elementami właściwymi dla dotychczasowego pojęcia sportu kwalifikowanego, tj. Osiągnięcia wyników sportowych we współzawodnictwie sportowym na różnych jego poziomach.
Natomiast z art. 2 ust. 2 ustawy o sporcie pojęcie kultury fizycznej ma charakter zbiorczy i obejmuje sport z wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową. W ten sposób włącza sport do zadań własnych gmin, powiatów i województw. Dotychczasowy podziała na sport kwalifikowany i kulturę fizyczną, decydujący o sposobie finansowania zadań z tych dziedzin, przestał obowiązywać.
Przepisy o ustawy o sporcie stanowią, że działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubów sportowych. Nakłada ona na kluby sportowe wymóg posiadania osobowości prawnej. Reguluje zasady ich funkcjonowania, również zasady działania związków sportowych. Precyzuje także warunki wspierania sportu przez organy władzy publicznej.
Art 27 ust. 1 ustawy o sporcie określa jako zadanie własne JST „tworzenie warunków w tym organizacyjnych sprzyjających rozwojowi sportu”.
Zgodnie z ust. 2 Art. 27 – organ stanowiący może określić w drodze uchwały warunki i tryb finansowania zadania własnego o którym mowa w art. 27 ust 1 wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. Jednocześnie należy podkreślić, że kompetencja organu stanowiącego ma charakter fakultatywny . Jednostka samorządu ma bowiem również inne możliwości prawne realizacji zadań w dziedzinie kultury fizycznej w tym na podstawie odrębnych przepisów (art. 27 ust. 3). Regulacja przyjęta w art. 27 ustawie o sporcie służy jedynie rozszerzeniu możliwości wspierania sportu przez te jednostki w drodze dofinansowania klubów sportowych.
Potencjalnie zadania z dziedziny sportu realizowane mogą być przez własną jednostkę organizacyjną utworzoną na podstawie ustawy o finansach publicznych (samorządowy zakład budżetowy) którego zadaniem byłoby realizowanie zadań własnych JST w zakresie kultury fizycznej, utrzymania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.
Jednakże JST w ramach przypisanych im zadań z zakresu kultury fizycznej nie prowadzą działań związanych ze zorganizowanym uczestnictwem w uprawianiu sportu w różnych dziedzinach  i osiąganiem wyników sportowych na różnych poziomach. Tego rodzaju działalność jest domeną klubów sportowych na różnych poziomach. To dlatego w ustawie o sporcie sprecyzowano warunki wspierania sportu (klubów sportowych) przez organy władzy publicznej, wskazując jako zadanie własne JST tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu. Nie jest to jednak zadanie o charakterze obligatoryjnym, ale fakultatywnym i wobec tego decyzja czy będzie ono realizowane pozostaje w gestii organów danej jednostki. Możliwe jest finansowanie wspieranie działań w tym obszarze z budżetu samorządowego w odniesieniu do podmiotów zewnętrznych zarówno należących do sektora finansów publicznych jak i podmiotów spoza tego sektora. Nie ma tu zastosowania zasada adekwatności (która ma zastosowanie w przypadku ustawowych zadań obligatoryjnych, to zadanie ma charakter fakultatywny) czyli zapewnienia ze strony państwa koniecznych środków na realizację zadania. Jest jedynie możliwość wsparcia środkami publicznymi zależna od stanowiska organu stanowiącego który w drodze uchwały tę kwestię może uregulować.
Odrębną podstawę prawną finansowego wsparcia sportu z budżetu Gminy stanowi art. 221 ustawy o finansach publicznych według którego beneficjentami wsparcia w formie dotacji celowej przeznaczonej na cele publiczne mogą być podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku, którym JST zleci do wykonania własne zadanie.  W zależności od zlecanego zadania podstawa prawna dotycząca określenia warunków i trybu postępowania o udzielenie dotacji może być dwojaka: Wśród zadań publicznych określonych w art. 4 pkt 17 ustawy o pożytku publicznym ujęto zadanie  w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Oznacza to że na podstawie przepisów  o finansach publicznych zlecenie zadania i udzielenie dotacji celowej z budżetu JST na wspieranie sportu w myśl ustawy o pożytku publicznym jest prawidłowe a zlecanie zadań może odbywać się dwojako: w trybie konkursowym lub uproszczonym (jeśli spełnione są jednocześnie 2 warunki - kwota dofinansowania nie przekracza 10 tys. zł i czas realizacji zadania nie dłuższy niż 90 dni).
GKS DŹWIERZUTY
GKS jest jedną z nielicznych widocznych i prężnie działających organizacji na terenie naszej gminy której działania cieszą się dużym czynnym i biernym zainteresowaniem mieszkańców. Jest klubem sportowym realizującym zadania z zakresu kultury fizycznej przez organizowanie: szkoleń, zajęć sportowych w dziedzinie gry w piłkę nożną a także organizuje współzawodnictwo sportowe  w dziedzinie która w myśl obowiązującej ustawy o sporcie stanowi zadanie własne gminy.
Z informacji Prezesa GKS Pana Jarosława Szpyrki wynika, że w ostatnim okresie nastąpiło osłabieniem aktywności potencjalnych lokalnych sponsorów i środki jakimi dysponuje Klub nie pozwalają na utrzymanie jego działań na poziomie dotychczasowym, wręcz sytuacja zmierza do wygaszania działalności i zaprzepaszczenia dotychczasowych osiągnięć.
Gmina Dźwierzuty współpracuje z różnymi organizacjami przejawiającymi aktywność w sferze zadań własnych gminy wspierając ich działania w oparciu o ustawę o wolontariacie i uchwalane corocznie programy współpracy. Jednym z priorytetów programów uchwalanych w ostatnich latach jest kultura fizyczna i sport. Sprawa GKS w tym trybie nie może być załatwiona ze względu na rodzaj wydatków jakie musi ponosić klub w celu utrzymania swojej działalności na obecnym poziomie. Nie ma możliwości ich kwalifikacji jako kosztu zadania wspartego na podstawie ustawy o wolontariacie.
Rozwiązaniem jest dotowanie klubu, na wniosek klubu na podstawie uchwały, której projekt przedstawiono.

 

Załączniki:

Nazwa plikuTyp plikuRozmiar
3_zalacznik 2 sprawozdanie Plik doc 43.50 KB
2_zalacznik 1 wniosek Plik doc 60.50 KB
Podmiot publikującyUrząd Gminy w Dźwierzutach
WytworzyłAnna Dudzińska - Inspektor ds. Obsługi Rady Gminy2016-09-08
Publikujący Krzysztof Kołakowski - Administrator BIP 2016-09-12 09:27
Modyfikacja Krzysztof Kołakowski - Administrator BIP 2016-09-12 09:30