UCHWAŁA Nr XXVII/232/13
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 30 września 2013r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn.zm.), w związku z art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), Rada Gminy Dźwierzuty uchwala, co następuje:
§1. Po rozpatrzeniu skargi na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty złożonej przez: Pana Ryszarda Łysiak, Panią Annę Świerzowską-Turowicz i Pana Piotra Turowicz i zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej z dnia 20 września 2013r. w sprawie zarzutów postawionych w skardze, Rada Gminy uznaje skargę za nieuzasadnioną z przyczyn określonych w uzasadnieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Gminy Dźwierzuty do powiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia skargi, poprzez przesłanie skarżącemu odpisu niniejszej uchwały wraz z załącznikiem.
§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Krzysztof Sawicki
Załącznik nr 1
do uchwały Nr XXVII/232/13
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 30 września 2013r.
UZASADNIENIE
Dnia 20 września 2013r. Komisja Rewizyjna rozpatrzyła skargę z dnia 10 września 2013r. złożoną przez: Pana Ryszarda Łysiak oraz Panią Annę Świerzowską-Turowicz i Pana Piotra Turowicz dotyczącą działalności Wójta Gminy Dźwierzuty w związku z prowadzoną na terenie i w okolicach wsi Jeleniowo budową systemu kanalizacji gminnej.
Po przeprowadzeniu analizy przedstawionych dokumentów, zapoznaniu się z wyjaśnieniami Wójta Gminy Dźwierzuty oraz opinią prawną sporządzoną przez radcę prawnego Urzędu Gminy Dźwierzuty Tomasza Jagaczewskiego, Komisja uznała stawiane zarzuty za bezzasadne.
Z treści przedmiotowej skargi wynika, że jej autorzy zarzucają Wójtowi, iż ten nie zapewnił ich posesjom dostępu do kanalizacji gminnej. Powołują się m.in. zapisy ustawowe, wskazujące iż do zadań własnych gminy należy zbiorowe odprowadzanie ścieków.
W istocie z Ustawy o samorządzie gminnym oraz z Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wynika, iż zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Jednakże zapisu tego nie należy utożsamiać z obowiązkiem gminy w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków. Zapisy ustawowe wskazują, że gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego ma za zadanie organizować, oczywiście w ramach posiadanych możliwości zwłaszcza finansowych, zbiorowy odbiór ścieków tj. zapewnić funkcjonowanie oczyszczalni ścieków i podstawową infrastrukturę kanalizacyjną. Nie ma natomiast obowiązku wyposażać każdą nieruchomość w kanalizację gminną. W przypadku każdego działania (inwestycji) gminy u jego podstaw powinno leżeć przede wszystkim celowość, racjonalność, rzeczowość oraz posiadanie środków finansowych na realizację danego działania. Brak jakiegokolwiek z wymienionych przesłanej stanowi dostateczną przesłankę do zaniechania realizacji określonego działania.
Pamiętać również należy, iż etap planowania przedmiotowej inwestycji przypada na lata 2007-2008, władzę wówczas sprawował inny wójt, który już na etapie planowania zaniechał zapewnienia skarżącym do kanalizacji gminnej.
Istotne są również koszty, związane ze zmianą dokumentacji, jak i ewentualnymi kosztami doprowadzenia kanalizacji do nieruchomości skarżących. Jak wiadomo przeważająca część środków w realizowanej inwestycji została pozyskana w ramach konkursu i dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W ramach tego projektu nie jest możliwa modyfikacja projektu i pozyskanie dodatkowych środków, zwłaszcza że obecnie realizowany jest końcowy etap inwestycji.
W uzasadnieniu swej skargi sami skarżący wskazali, że spotkali się z propozycją dotyczącą wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków, której koszty wybudowania są zapewne niższe niż koszty wybudowania dodatkowego odcinka kanalizacji.
Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz zarzuty skarżącego przedstawione w analizowanej skardze, stwierdzić należy iż brak jest jakichkolwiek uchybień w działalności Wójta Gminy Dźwierzuty przy załatwianiu przedmiotowej sprawy.