Uchwała Nr XXXVIII/338/14
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 6 listopada 2014 roku
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Jeleniowo, gmina Dźwierzuty.
Na podstawie art. 18 ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity, Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 20, ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity, Dz. U. z 2012r. poz. 647 z późn. zm.) oraz Uchwały Rady Gminy Dźwierzuty nr IV/31/07 z dnia 16 lutego 2007r. w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Jeleniowo, Gmina Dźwierzuty, Rada Gminy Dźwierzuty uchwala, co następuje:
§ 1. 1.Uchwala się miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego wsi Jeleniowo, zwany w dalszej części planem. Granice terenu objętego planem jak w załączniku Nr 1 niniejszej uchwały.
2. Uchwalany plan składa się z następujących elementów publikowanych w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
- tekstu planu, stanowiącego treść niniejszej uchwały,
- rysunku planu w skali 1:1000, stanowiącego integralną część niniejszej uchwały - jako załącznik graficzny Nr 1,
- stwierdzenia, że ustalenia niniejszego planu nie naruszają zapisów w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dźwierzuty, stanowiącego załącznik Nr 2 niniejszej uchwały,
- rozpatrzenia uwag do projektu niniejszego planu, stanowiących załącznik Nr 3 niniejszej uchwały,
- rozstrzygniecie sposobu realizacji oraz zasad finansowania inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, należących do zadań własnych gminy, stanowiące załącznik Nr 4 niniejszej uchwały.
§ 2. 1.Przedmiot i granice planu określa uchwała nr IV/31/07 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 16 lutego 2007 r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Jeleniowo, Gmina Dźwierzuty. Celem regulacji zawartych w planie jest ustalenie przeznaczenia terenu oraz sposobu jego zagospodarowania.
- Rysunek planu, sporządzony na mapie zasadniczej w skali 1:1000, obowiązuje w następującym zakresie jego ustaleń:
- granic obszaru objętego planem,
- linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu,
- symboli identyfikujących poszczególne przeznaczenia terenów,
- nieprzekraczalnych linii zabudowy,
- Wyjaśnienie ważniejszych pojęć użytych w treści niniejszej uchwały:
- zabudowa adaptowana - oznacza zachowanie stanu istniejącego zabudowy mieszkaniowej oraz gospodarczej, zezwala się na jej przebudowę, rozbudowę, nadbudowę i rozbiórkę w celu odtworzenia zabudowy, przy spełnieniu warunków wynikających z przeznaczenia terenu, zasad zabudowy i zagospodarowania, określonych w ustaleniach niniejszej uchwały oraz zmiany sposobu użytkowania, jeżeli jest zgodna z ustaleniami niniejszego planu. Nie dotyczy zabytków nieruchomych zgodnie z § 5 niniejszej uchwały.
- usługi nieuciążliwe - rozumie się przez to usługi nie wykazujące uciążliwości dla środowiska, a zwłaszcza nie pogarszające w żaden sposób warunków użytkowania terenów sąsiednich, poza terenami do których inwestor posiada tytuł prawny. Usługi nie wymagające przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, określonego w przepisach odrębnych.
- nieprzekraczalna linia zabudowy – linia ograniczająca obszar, poza którym zakazuje się wznoszenia obiektów budowlanych z wyłączeniem linii przesyłowych i sieci uzbrojenia terenu.
- wysokości zabudowy – w stosunku do budynku określana na podstawie przepisów dotyczących wysokości budynku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W stosunku do innych niż budynki obiektów budowlanych – stanowi zewnętrzny, pionowy gabaryt, mierzony od poziomu gruntu do najwyższego punktu lub najwyższej krawędzi obiektu budowlanego. W przypadku lokalizacji innego niż budynek obiektu budowlanego na nierównym terenie, poziom gruntu należy wyznaczać jako średnią z wartości warstwic terenu w obrębie posadowienia obiektu.
- wskaźnik powierzchni zabudowy - wielkość powierzchni zabudowy wszystkich obiektów w stosunku do powierzchni działki budowlanej.
ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne dotyczące terenu objętego planem
§ 3. Ustala się następujące podstawowe przeznaczenie terenów:
MN - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
MNU - tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowej
R - tereny rolnicze
IT - tereny istniejącej stacji bazowej telefonii komórkowej
Pk - tereny projektowanej przepompowni kanalizacyjnej
KDW - tereny dróg wewnętrznych
Z - tereny zieleni
ZL - tereny lasu
§ 4. Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
1. W granicach objętych planem zasady ochrony ładu przestrzennego określone są ustaleniami dotyczącymi:
- linii zabudowy, wysokości zabudowy oraz sposobu kształtowania dachów,
- przeznaczenia terenu,
- sposobu zagospodarowania i wykorzystywania terenu przeznaczonego na komunikację.
- W granicach planu wprowadza się zakaz lokalizowania tymczasowych obiektów budowlanych, w rozumieniu przepisów Prawa Budowlanego, za wyjątkiem zaplecza budów.
§ 5. Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków i dóbr kultury współczesnej
- Na obszarze opracowania planu znajdują się zabytki nieruchome wpisane do gminnej ewidencji zabytków oznaczone na załączniku graficznym:
- Dom mieszkalny, Jeleniowo Nr 17,
- Dom mieszkalny, Jeleniowo Nr 39.
- Wszelkie prace inwestycyjne przy obiektach i w obszarach ujętych w gminnej ewidencji zabytków należy przeprowadzić zgodnie z przepisami budowlanymi.
- W odniesieniu do zabytków architektury zakazuje się dokonywania zmian, mogących doprowadzić do utraty wartości zabytkowej (wyburzania, nadbudowy, rozbudowy, przebudowy, zmian kształtu dachów, zmian rodzajów pokrycia dachowego oraz termomodernizacji zewnętrznej przez wprowadzanie współczesnych materiałów budowlanych).
§ 6. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
- Teren objęty opracowaniem planu znajduje się w granicach zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Rzeka Babant i Jezioro Białe" dla którego obowiązują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Nr 26 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 9 sierpnia 2007 r. w sprawie zespołu przyrodniczo - krajobrazowego "Rzeka Babant i Jezioro Białe".
- Teren objęty opracowaniem znajduje się w granicach obszaru NATURA 2000 - „Puszcza Piska”, kod obszaru PLB 280008, dla którego obowiązują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 stycznia 2011 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków (Dz. U. Nr 25 poz. 133 z późn. zm.).
- Teren objęty opracowaniem znajduje się w granicach obszaru NATURA 2000 - „Ostoja Piska”, kod obszaru PLH 280048, dla którego obowiązują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 13 kwietnia 2010 r. w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000 (Dz. U. Nr 77, poz. 510 z późn. zm.).
- W zakresie ochrony przyrody mają zastosowanie przepisy ustawy o ochronie przyrody.
- W zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzi mają zastosowanie przepisy ustawy o ochronie środowiska.
- Ustala się dopuszczalne poziomy hałasu przyjmując odpowiednio do Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu - dla terenów:
- MN jak dla terenów mieszkaniowej jednorodzinnej,
- MNU jak dla terenów mieszkaniowo - usługowych.
- Zakazuje się zmiany stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującego się na gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł ze szkodliwością dla gruntów sąsiednich, zgodnie z przepisami ustawy prawo wodne.
- Zakazuje się zmiany stosunków wodnych polegających na odwadnianiu terenu. Obszary podmokłe należy pozostawić w stanie niezmienionym.
- W stosunku do obszarów Natura 2000 zabrania się podejmowania działań mogących, osobno lub w połączeniu z innymi działaniami, znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000, w tym w szczególności pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych lub siedlisk gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000 lub wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000, lub pogorszyć integralność obszaru Natura 2000 lub jego powiązania z innymi obszarami.
- Zakazuje się wycinki drzew i krzewów na obszarach projektowanego zainwestowania, zakaz nie dotyczy obszarów bezpośrednio wykorzystanych pod zabudowę. Wszelkie zadrzewienia śródpolne oraz przydrożne należy zachować w stanie istniejącym.
- Zakazuje się niszczenia terenów objętych opracowaniem planu oraz wydobywania skał w tym torfu do celów gospodarczych.
- W celu minimalizacji zagrożeń negatywnych oddziaływań na obszary chronione prace budowlane, których emisji hałasu nie da się uniknąć i ograniczyć, należy przeprowadzić w okresie jesienno – zimowym, poza okresami lęgowymi ptaków.
- Należy chronić istniejące lasy zgodnie z Instrukcjami ochrony lasów oraz na podstawie przepisów odrębnych.
- W granicach opracowania planu zakazuje się lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko określonych w przepisach szczególnych i odrębnych, z wyłączeniem przedsięwzięć infrastrukturalnych zabezpieczających funkcjonowanie gminy oraz inwestycji celu publicznego, o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej.
- Dla terenów przeznaczonych do zainwestowania nową zabudową ustala się:
- Minimalną powierzchnię biologicznie czynną wyrażoną w procentach, określoną indywidualnie dla poszczególnych działek,
- Wskaźnik powierzchni zabudowy, określony indywidualnie dla poszczególnych działek.
§ 7. Ustalenia dotyczące zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej.
- Infrastruktura drogowa
- Teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej 1507N oraz drogi powiatowej 1498N.
- Dopuszcza się obsługę komunikacyjną terenów z dróg znajdujących się poza granicami planu. Zasady obsługi komunikacyjnej znajdują się w poszczególnych kartach terenów.
- Infrastruktura techniczna
- W granicach planu każda z wydzielonych działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę musi mieć zapewnioną możliwość przyłączenia do zewnętrznych sieci technicznego uzbrojenia w zakresie instalacji: wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej.
- Zezwala się na lokalizację w granicach opracowania planu sieci i urządzeń stanowiących inwestycje celu publicznego związanych z realizacja funkcji podstawowych poszczególnych terenów, o których mowa w przepisach odrębnych.
- Ustalonymi w planie lokalizacjami w/w sieci i urządzeń są pasy terenu w liniach rozgraniczających dróg.
- W zakresie zaopatrzenia w wodę.
- Budynki na terenie objętym opracowaniem planu należy zaopatrzyć w wodę z istniejącej oraz projektowanej sieci wodociągowej.
- W zakresie kanalizacji sanitarnej, wód deszczowych oraz gospodarki odpadami.
- Obszar opracowania planu położony jest w obszarze wyznaczonej aglomeracji Dźwierzuty - Rozporządzenie Nr 7 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie wyznaczenia aglomeracji Dźwierzuty (Dz. Urz. Woj. Warm. - Maz. z 2008r. Nr 10, poz. 272). Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych wyznacza datę realizacji systemu kanalizacji zbiorczej ww. aglomeracji.
- Obowiązuje bezwzględny nakaz podłączenia obiektów budowlanych przeznaczonych na pobyt ludzi do kanalizacji sanitarnej. Istnieje zakaz odprowadzania ścieków do przydomowych oczyszczalni ścieków.
- Odprowadzenie wód deszczowych – zagospodarować w granicach własnej działki. Wody deszczowe z projektowanych dróg dojazdowych , wewnętrznych oraz ciągów komunikacji pieszej należy odprowadzać poprzez system kanalizacji deszczowej zakończony urządzeniami podczyszczającymi.
- Zagospodarowanie odpadów stałych – gromadzenie i zagospodarowanie odpadów musi być prowadzone w sposób zgodny z gminnym planem gospodarki odpadami oraz przepisami odrębnymi, w tym ustawą o odpadach, z uwzględnieniem segregacji odpadów.
- W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną.
- Na terenach objętych planem znajdują się elementy infrastruktury elektroenergetycznej 15 kV oraz 0,4 kV. Zaopatrzenie w energię elektryczną należy wykonać z istniejącej oraz projektowanej sieci elektroenergetycznej za pomocą kabli doziemnych prowadzonych w liniach rozgraniczających dróg. W przypadku kolizji projektowanych obiektów z istniejącymi urządzeniami należy je przebudować i dostosować do projektowanego zagospodarowania przestrzennego zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi oraz normami
- W zakresie zaopatrzenia w gaz.
- Na obszarze objętym planem nie występują sieci gazowe. Dopuszcza się budowę oraz rozbudowę sieci gazowej, ustalonymi w planie lokalizacjami w/w sieci i urządzeń są pasy terenu w liniach rozgraniczających dróg. Należy zachować normatywne odległości projektowanych urządzeń i obiektów od sieci gazowej na podstawie przepisów odrębnych.
- W zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej.
- Linie telekomunikacyjne należy wykonać za pomocą kabli doziemnych. W przypadku kolizji projektowanych obiektów z istniejącymi urządzeniami należy je przebudować i dostosować do projektowanego zagospodarowania przestrzennego zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi oraz normami. Ustalonymi w planie lokalizacjami w/w sieci i urządzeń są pasy terenu w liniach rozgraniczających dróg.
- W zakresie zaopatrzenia w ciepło.
- Zaopatrzenie w ciepło realizować w sposób indywidualny. Zaleca się ogrzewanie w oparciu paliwa niskoemisyjne np.: gaz, olej opałowy, drewno, energię elektryczną lub odnawialne źródła energii. Ustalonymi w planie lokalizacjami w/w sieci i urządzeń są pasy terenu w liniach rozgraniczających dróg.
- W przypadku kolizji projektowanych sieci i urządzeń z istniejącymi sieciami i urządzeniami infrastruktury technicznej, należy je przebudować i dostosować do projektowanego zagospodarowania przestrzennego zgodnie
z obowiązującymi przepisami odrębnymi oraz normami.
§ 8. Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych
- W granicach opracowania planu nie zezwala się na lokalizację kiosków ulicznych oraz wiat przystankowych.
- W granicach opracowania planu zakazuje się lokalizacji nośników reklamowych. Ponadto zakazuje się lokalizacji nośników reklamowych na budynkach mieszkalnych oraz usługowym.
- W granicach planu dopuszcza się budowę ogrodzeń:
a) Maksymalna wysokość nowo wznoszonych ogrodzeń nie wyżej niż 1,5 m, do wykonania ogrodzeń należy
stosować materiały takie jak kamień, drewno .
b) W granicach planu wprowadza się zakaz stosowania ogrodzeń pełnych.
c) Realizacja zagospodarowania musi umożliwiać migrację drobnych zwierząt (szczególnie płazów i gadów) poprzez np. otwory o średnicy min. 15 cm wykonane w podmurówce ogrodzeń przy powierzchni terenu, rozmieszczone w odstępach nie większych niż 5 m, prześwit o szerokości 10 cm pomiędzy podmurówką, a ażurowymi elementami ogrodzenia, gdy wysokość podmurówki nie przekracza 10 cm.
§ 9. Zasada scalenia i podziału nieruchomości
- Na terenie objętym planem nie ustala się obszarów wymagających przeprowadzenia scaleń.
§ 10. Zasady dotyczące lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- Zakazy zabudowy, o których mowa w ustaleniach niniejszego planu, nie obowiązują w stosunku do inwestycji celu publicznego w przypadku gdy lokalizacja tych inwestycji jest zgodna z przepisami odrębnymi.
§ 11.Ustalenia dotyczące granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych, narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych, a także dotyczące przekształceń obszarów zdegradowanych.
- Na terenie objętym planem nie występują obszary zagrożone powodzią.
- Na terenie objętym planem nie występują obszary zagrożone osuwaniem się mas ziemnych oraz obszary zdegradowane wymagające przekształceń.
ROZDZIAŁ II
§ 12. Zasady zabudowy i zagospodarowania terenów w granicach opracowania – karty terenów.
- Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MN
|
Symbol terenu MN1, MN2, MN5, MN9
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
|
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonej działce zezwala się na lokalizację: - jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, - budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich. b) Zabudowa powinna skalą i formą architektoniczną harmonizować z otoczeniem i krajobrazem oraz nawiązywać do cech architektury regionalnej. c) Istniejąca zabudowa adaptowana na terenie oznaczonym symbolem MN1. d) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 60% powierzchni działki. e) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,3 powierzchni działki. f) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,05 powierzchni działki. g) Nieprzekraczalna linia zabudowy jak na rysunku planu, tj.: - dla terenu MN1 - 8m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej 1507N, działka nr 3, - dla terenów MN2 - 8m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej 1498N, działka nr 150, - dla terenu MN5 - 6 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi przyległej od strony północnej do terenu MN5, w pozostałych przypadkach jak na rysunku planu. - w pozostałych przypadkach zgodnie z przepisami odrębnymi. h) Miejsca parkingowe lokalizować w granicach własnej działki w liczbie min. 2 stanowiska w stosunku do budynku mieszkalnego znajdującego się na danej działce. i) W ogrodzeniach należy stosować materiały naturalne takie jak drewno oraz kamień.
Parametry techniczne budynku mieszkalnego: a) Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), maksymalna wysokość budynku 9 m. b) Dach budynku kształtować jako dwuspadowy o kącie nachylenia połaci 35º-45º. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Główne kalenice kształtować równolegle do nieprzekraczalnej linii zabudowy znajdującej się na terenach MN1, MN2. d) Na terenie MN5 główną kalenicę kształtować równolegle do frontu działki. e) Na terenie MN9 główną kalenice kształtować prostopadle do frontu działki. f) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. W kolorystyce elewacji należy stosować barwy stonowane, pastelowe.
Parametry techniczne budynków gospodarczych, gospodarczo - garażowych, inwentarskich: a) Wysokość budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich jedna kondygnacja nadziemna. b) Dachy budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich kształtować jako dwuspadowe. c) Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. d) Kalenice kształtować równolegle lub prostopadle do nieprzekraczalnej linii zabudowy znajdującej się na terenie MN1, MN2. W pozostałych przypadkach prostopadle lub równolegle do frontu działki. e) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4. |
4. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane. b) Minimalna powierzchnia nowoprojektowanych działek 1000 m2. c) Minimalna szerokość frontu działki 18 m. d) Zasady podziału na działki określa się prostopadle lub równolegle do frontu działki z zachowaniem minimalnych wartości dotyczących powierzchni działki. |
5. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej
|
Ustalenia zawarte w §5.
|
6. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
|
Ustalenia zawarte w §6.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a)Teren MN1 obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1507N. b)Teren MN2 obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1498N c) Teren MN5 obsługa komunikacyjna z drogi przyległej do terenu MN5 od strony wschodniej. d)Teren MN9 obsługa komunikacyjna poprzez działkę nr 226. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7. |
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
2. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MN
|
Symbol terenu MN3, MN4
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny zabudowy mieszkaniowej
|
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonej działce zezwala się na lokalizację: - jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, - budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich. b) Zabudowa powinna skalą i formą architektoniczną harmonizować z otoczeniem i krajobrazem oraz nawiązywać do cech architektury regionalnej. c) Istniejąca zabudowa adaptowana na terenie oznaczonym symbolem MN3. d) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 60% powierzchni działki. e) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,22 powierzchni działki. f) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,05 powierzchni działki. g) Nieprzekraczalna linia zabudowy jak na rysunku planu, tj.: - dla terenu MN3 - 8m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej 1498N, działka nr 150, - dla terenu MN4 - 8m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej 1498N, działka nr 150, - w pozostałych przypadkach jak na rysunku planu. h) Miejsca parkingowe lokalizować w granicach własnej działki w liczbie min. 2 stanowiska w stosunku do budynku mieszkalnego znajdującego się na danej działce. i) W ogrodzeniach należy stosować materiały naturalne takie jak drewno oraz kamień.
Parametry techniczne budynku mieszkalnego: a) Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), maksymalna wysokość budynku 9 m. b) Dach budynku kształtować jako dwuspadowy o kącie nachylenia połaci 35º-45º. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Główne kalenice kształtować równolegle do nieprzekraczalnej linii zabudowy znajdującej się na terenach MN3, MN4. d) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. W kolorystyce elewacji należy stosować barwy stonowane, pastelowe.
Parametry techniczne budynków gospodarczych, gospodarczo - garażowych, inwentarskich: a) Wysokość budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich jedna kondygnacja nadziemna. b) Dachy budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich kształtować jako dwuspadowe. c) Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. d) Kalenice kształtować równolegle lub prostopadle do nieprzekraczalnej linii zabudowy znajdującej się na terenie MN3, MN4. e) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane. b) Minimalna powierzchnia nowoprojektowanych działek 1000 m2. c) Minimalna szerokość frontu działki 20 m. d) Zasady podziału na działki określa się prostopadle lub równolegle do frontu działki z zachowaniem minimalnych wartości dotyczących powierzchni działki. |
5. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej |
a) Ustalenia zawarte w §5. b) Na terenie oznaczonym symbolem MN3 zlokalizowany jest budynek znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków. Wszelkie prace związane z tym budynkiem należy przeprowadzać zgodnie z § 5 niniejszej uchwały. |
6. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
|
Ustalenia zawarte w §6.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a)Tereny MN3, MN4 obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1498N.
|
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7. |
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
3. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MN
|
Symbol terenu MN6, MN7, MN8
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny zabudowy mieszkaniowej
|
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonej działce zezwala się na lokalizację: - jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, - budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich. b) Zabudowa powinna skalą i formą architektoniczną harmonizować z otoczeniem i krajobrazem oraz nawiązywać do cech architektury regionalnej. c) Istniejąca zabudowa adaptowana na terenach oznaczonych symbolem MN6, MN7. d) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 60% powierzchni działki. e) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,18 powierzchni działki. f) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,01 powierzchni działki. g) Nieprzekraczalna linia zabudowy jak na rysunku planu, tj.: - dla terenów MN6, MN7, MN8 - 7m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi przyległej od strony północnej do terenów MN6, MN7, MN8 oraz 4 m od drogi KDW1, KDW2. h) Miejsca parkingowe lokalizować w granicach własnej działki w liczbie min. 2 stanowiska w stosunku do budynku mieszkalnego znajdującego się na danej działce. i) W ogrodzeniach należy stosować materiały naturalne takie jak drewno oraz kamień.
Parametry techniczne budynku mieszkalnego: a) Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), maksymalna wysokość budynku 9 m. b) Dach budynku kształtować jako dwuspadowy o kącie nachylenia połaci 35º-45º. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Główne kalenice kształtować równolegle do frontu działki. d) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. W kolorystyce elewacji należy stosować barwy stonowane, pastelowe.
Parametry techniczne budynków gospodarczych, gospodarczo - garażowych, inwentarskich: a) Wysokość budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich jedna kondygnacja nadziemna. b) Dachy budynków gospodarczych, gospodarczo-garażowych, inwentarskich kształtować jako dwuspadowe. c) Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. d) Kalenice kształtować równolegle lub prostopadle do frontu działki. e) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane. b) Minimalna powierzchnia nowoprojektowanych działek 1000 m2. c) Minimalna szerokość frontu działki 25 m. d) Zasady podziału na działki określa się prostopadle lub równolegle do frontu działki z zachowaniem minimalnych wartości dotyczących powierzchni działki. |
5. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej |
a) Ustalenia zawarte w §5. b) Na terenie oznaczonym symbolem MN7 zlokalizowany jest budynek znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków. Wszelkie prace związane z tym budynkiem należy przeprowadzać zgodnie z § 5 niniejszej uchwały. |
6. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
|
Ustalenia zawarte w §6.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Tereny MN6, MN7 obsługa komunikacyjna z drogi przyległej do terenów MN6, MN7 od strony północnej oraz z drogi oznaczonej symbolem KDW1. b) Teren MN8 obsługa komunikacyjna z drogi przyległej do terenu MN8 od strony północnej oraz z drogi oznaczonej symbolem KDW2. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7. |
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
4. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem MNU
|
Symbol terenu MNU1
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowej |
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonym terenie zezwala się na lokalizację: - budynku mieszkalnego jednorodzinnego - budynków gospodarczych oraz garażowych - budynku usługowego usług nieuciążliwych, b) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 55% powierzchni działki. c) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,25 powierzchni działki. d) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,05 powierzchni działki. e) Nieprzekraczalna linia zabudowy jak na rysunku planu, tj.: 6 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi przyległej od strony południowej do terenu MNU1, w pozostałych przypadkach jak na rysunku planu. f) Miejsca parkingowe lokalizować w granicach terenu w liczbie min. 3 stanowiska w stosunku do budynku usługowego znajdującego się na danej działce. g) W przypadku gdy nie powstanie budynek usługowy, miejsca parkingowe lokalizować w granicach własnej działki w liczbie min. 2 stanowiska w stosunku do budynku mieszkalnego znajdującego się na danej działce. h) W ogrodzeniach należy stosować materiały naturalne takie jak drewno oraz kamień.
Parametry techniczne budynku usługowego, budynku mieszkalnego: a) Wysokość budynku usługowego lub mieszkalnego do dwóch kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), maksymalna wysokość budynków 9 m. b) Dachy budynków kształtować jako dwuspadowe o kącie nachylenia połaci 35º-45º. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Główne kalenice na terenie MNU1 kształtować równolegle do nieprzekraczalnej linii zabudowy znajdującej się na terenie MNU1. W przypadku posadowienia budynku w głębi działki dopuszcza się kierunek kalenicy równolegle do krótszego boku działki nie będącego frontem działki. d) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. W kolorystyce elewacji należy stosować barwy stonowane, pastelowe. Parametry techniczne budynków gospodarczych, garażowych: a) Wysokość budynków gospodarczych, garażowych jedna kondygnacja nadziemna. b) Dachy budynków gospodarczych, garażowych kształtować jako dwuspadowe. c) Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. d) Kalenice kształtować równolegle lub prostopadle do frontu działki. e) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej
|
Ustalenia zawarte w §5. |
5. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego |
Ustalenia zawarte w §6.
|
6. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane. b) Minimalna powierzchnia nowoprojektowanych działek 800 m2. c) Minimalna szerokość frontu działki 23 m. d) Zasady podziału na działki określa się prostopadle lub równolegle do frontu działki z zachowaniem minimalnych wartości dotyczących powierzchni działki. |
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Teren MNU1 obsługa komunikacyjna z drogi przyległej do terenu MNU1 od strony południowej. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
5. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem R
|
Symbol terenu R1, R2, R3, R4, R5, R6
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny rolnicze |
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Teren użytkowany rolniczo zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. b) W liniach rozgraniczających terenu R1, R4, R5 zezwala się na lokalizację obiektów budowlanych związanych z prowadzeniem działalności rolniczej stanowiących obiekty zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów odrębnych. Obiekty budowlane należy lokalizować zgodnie z nieprzekraczalną linią zabudowy. c) Na działce w zabudowie zagrodowej dopuszcza się lokalizację wyłącznie jednego budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego lub budynku inwentarskiego. d) Na terenach oznaczonych R2, R3, R6 istnieje zakaz lokalizowania obiektów budowlanych. Zakaz nie obowiązuje w stosunku do inwestycji celu publicznego w przypadku gdy lokalizacja tych inwestycji jest zgodna z przepisami odrębnymi. e) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 60% powierzchni działki w zabudowie zagrodowej. f) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,20 powierzchni działki w zabudowie zagrodowej. g) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,01 powierzchni działki w zabudowie zagrodowej. h) W przypadku lokalizacji budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej miejsca parkingowe lokalizować na danej działce w liczbie min. 2 stanowisk w stosunku do budynku mieszkalnego. i) W przypadku zabudowy zagrodowej, w ogrodzeniach należy stosować materiały naturalne takie jak drewno oraz kamień. Parametry techniczne budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej: a) Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji nadziemnych (w tym poddasze użytkowe), maksymalna wysokość budynków 9 m. b) Dachy budynków kształtować jako dwuspadowe o kącie nachylenia połaci 35º-45º. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Główne kalenice na terenach R1, R4, R5 kształtować równolegle do frontu działki. d) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. W kolorystyce elewacji należy stosować barwy stonowane, pastelowe.
Parametry techniczne budynków gospodarczych, inwentarskich w zabudowie zagrodowej: a) Wysokość budynków gospodarczych, inwentarskich jedna kondygnacja nadziemna. b) Dachy budynków gospodarczych, inwentarskich kształtować jako dwuspadowe. Dach kryty dachówką ceramiczną w stonowanych odcieniach czerwieni. c) Kalenice kształtować równolegle lub prostopadle do frontu działki. d) W elewacjach stosować materiały naturalne, tradycyjne, cegła, kamień, tynki o wyglądzie tynków tradycyjnych. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej
|
Ustalenia zawarte w §5. |
5. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego |
Ustalenia zawarte w §6.
|
6. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane. b) Minimalna powierzchnia nowoprojektowanych działek 3000 m2. c) Minimalna szerokość frontu działki 25 m. d) Zasady podziału na działki określa się prostopadle lub równolegle do frontu działki z zachowaniem minimalnych wartości dotyczących powierzchni działki. |
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Teren R1 obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1507N. b) Teren R2 obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1498N. c) Teren R3 obsługa komunikacyjna poprzez działkę nr 164/3. d) Teren R4 obsługa komunikacyjna poprzez teren KDW1. e) Teren R5 obsługa komunikacyjna poprzez teren KDW2. f) Teren R6 obsługa komunikacyjna z drogi przyległej do terenu R6 od strony zachodniej, działka nr 130. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
6. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem IT
|
Symbol terenu IT1
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny istniejącej stacji bazowej telefonii komórkowej |
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Adaptowany teren stacji bazowej telefonii komórkowej. b) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna 20% powierzchni działki. c) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 0,40 powierzchni działki. d) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie 0,01 powierzchni działki. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej
|
Ustalenia zawarte w §5. |
5. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego |
Ustalenia zawarte w §6.
|
6. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Istniejące podziały adaptowane.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Teren IT obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1498N. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
7. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem Pk
|
Symbol terenu Pk1
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny projektowanej przepompowni kanalizacyjnej |
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Teren projektowanej przepompowni kanalizacyjnej. b) Minimalna powierzchnia biologicznie czynna - nie wyznacza się. c) Wskaźnik powierzchni zabudowy maksymalnie 1,0 powierzchni działki. d) Wskaźnik powierzchni zabudowy minimalnie - nie wyznacza się. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego |
Ustalenia zawarte w §4.
|
4. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej |
Ustalenia zawarte w §5. |
5. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego |
Ustalenia zawarte w §6.
|
6. |
Zasady podziału nieruchomości
|
a) Teren należy wyznaczyć zgodnie z rysunkiem planu.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Teren Pk obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 1498N. |
8. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
9. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
8. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem KDW
|
Symbol terenu KDW1, KDW2
|
|
1. |
Przeznaczenie terenu |
Tereny dróg wewnętrznych |
2. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Projektowana droga wewnętrzna o nawierzchni nieutwardzonej, jednojezdniowa. b) Minimalna szerokość w liniach rozgraniczających 8 m. |
3. |
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego
|
a) Określone na rysunku planu linie rozgraniczające dróg oraz linie zabudowy.
|
4. |
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego zabytków i dóbr kultury współczesnej |
Ustalenia zawarte w §5. |
5. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego |
Ustalenia zawarte w §6.
|
6. |
Zasady obsługi w zakresie komunikacji |
a) Droga obsługuje przyległe działki.
|
7. |
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
a) W pasie rozgraniczającym drogi dopuszcza się prowadzenie sieci infrastruktury technicznej.
|
8. |
Tymczasowe użytkowanie |
Do czasu realizacji planu teren należy użytkować w sposób dotychczasowy.
|
9. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem Z
Symbol terenu na rysunku planu Z1, Z2
|
|
Przeznaczenie terenu |
Teren zieleni. |
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonym terenie Z1, Z2 zakazuje się lokalizacji obiektów budowlanych z wyłączeniem obiektów infrastruktury technicznej stanowiących inwestycje celu publicznego, o których mowa w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami w przypadku gdy te inwestycje są zgodne z przepisami odrębnymi. b) Na terenach Z1, Z2 zezwala się na nowe nasadzenia i wprowadzanie roślinności gatunków rodzimych. |
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
|
Ustalenia zawarte w §6. |
Zasady podziału nieruchomości
|
Nie przewiduje się podziałów nieruchomości.
|
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
10. Karta terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem ZL
Symbol terenu na rysunku planu ZL1
|
|
Przeznaczenie terenu |
Tereny lasu
|
Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu |
a) Na wyznaczonym terenie ZL1 zakazuje się lokalizacji obiektów budowlanych z wyłączeniem obiektów infrastruktury technicznej stanowiących inwestycje celu publicznego, o których mowa w przepisach o gospodarce nieruchomościami w przypadku, gdy te inwestycje są zgodne z przepisami odrębnym.
|
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego
|
Ustalenia zawarte w §6.
|
Zasady podziału nieruchomości |
Istniejący podział adaptowany.
|
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej |
Ustalenia zawarte w §7.
|
§ 13. Zadania dla realizacji celów publicznych
Na terenie objętym planem przewiduje się inwestycje celu publicznego z zakresu:
a) Inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy.
§ 14. Stawki dla naliczenia opłat planistycznych
Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt. 12 i art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się poniższe wysokości stawek procentowych dla naliczania opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanych z uchwaleniem niniejszego planu:
Oznaczenie przeznaczenia terenu |
Wysokość procentowa stawki |
MN |
10% |
MNU |
10% |
R |
1% |
IT |
10% |
Pk |
1% |
KDW |
1% |
Z |
1% |
ZL |
1% |
§ 15. Postanowienia końcowe
- Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
- Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Uchwała podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń oraz publikacji na stronie internetowej Urzędu Gminy w Dźwierzutach.
- Uchwała z załącznikami podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Krzysztof Sawicki
Załączniki:
Nazwa pliku | Typ pliku | Rozmiar |
---|---|---|
załącznik nr 1 | 616514 | |
załącznik nr 4 | 28160 | |
załącznik nr 3 | 28160 | |
załącznik nr 2 | 28672 |