Uchwała Nr XXVII/240/17
Uchwała Nr XXVII/240/17
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 17 maja 2017 r.
w sprawie uzgodnienia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej operatora P4 na terenie działki nr ewidencyjny 122/6 w obrębie geodezyjnym Rańsk, gmina Dźwierzuty planowanej do realizacji w obszarze zespołu przyrodniczo–krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe”
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 17 maja 2017 r.
w sprawie uzgodnienia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej operatora P4 na terenie działki nr ewidencyjny 122/6 w obrębie geodezyjnym Rańsk, gmina Dźwierzuty planowanej do realizacji w obszarze zespołu przyrodniczo–krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe”
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.), art. 21 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz. U. z 2011, Nr 291, poz. 1707), art. 45 ust. 2 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.) oraz § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Nr 23 Wojewody Warmińsko–Mazurskiego z dnia 9 sierpnia 2007 r. w sprawie zespołu przyrodniczo–krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe” (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. z 2007 r. Nr 122, poz. 1700 ze zm.) Rada Gminy Dźwierzuty uchwala, co następuje:
§ 1
Uzgadnia się realizację inwestycji celu publicznego polegającą na budowie instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej operatora P4 na terenie działki nr ewidencyjny 122/6 w obrębie geodezyjnym Rańsk, gmina Dźwierzuty planowanej do realizacji w obszarze zespołu przyrodniczo–krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe” utworzonego rozporządzeniem Nr 23 Wojewody Warmińsko–Mazurskiego z dnia 9 sierpnia 2007 r.§ 2
Wykonanie powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.Przewodniczący Rady Gminy
Arkadiusz Aleksander Nosek
Arkadiusz Aleksander Nosek
Uzasadnienie
Inwestycja celu publicznego polegająca na budowie instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej operatora P4 sp. z o.o. na terenie działki nr ewidencyjny 122/6 w obrębie geodezyjnym Rańsk, gmina Dźwierzuty będzie realizowana na obszarze zespołu przyrodniczo–krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe” utworzonego rozporządzeniem Nr 23 Wojewody Warmińsko–Mazurskiego z dnia 9 sierpnia 2007 r.
Na terenie w/w zespołu przyrodniczo–krajobrazowego obowiązują następujące zakazy:
- niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru;
- wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;
- uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
- dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
- likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
- wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;
- zmiany sposobu użytkowania ziemi;
- wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;
- umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarliski złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;
- umieszczania tablic reklamowych.
Według Analizy i oceny możliwych zagrożeń dla obszarów chronionych przedstawionej przez inwestora P4 Sp. z o.o. nie przewiduje się żadnej możliwości wpływu analizowanej inwestycji na te obszary (obszar Natura 2000 PLB280008 Specjalne Obszary Ochrony Puszcza Piska, PLH280048 Ostoja Piska oraz obszar Zespołu Przyrodniczo–Krajobrazowego „Rzeka Babant i Jezioro Białe”).
Planowana inwestycja – stacja znajduje się na obszarze niezabudowanym. W najbliższym otoczeniu stacji do 70m nie występują żadne budynki. Inwestycja nie stanowi istotnej przeszkody dla migracji ptactwa – ze względu na kratową konstrukcję masztu komponująca się z krajobrazem. Inwestor nadmienia, iż siedliska przyrodnicze, które utrzymują się w miejscach, gdzie były znane od dawna, zajmują powierzchnię, która zapewnia ich utrzymanie się w dającej się przewidzieć przyszłości, a więc perspektywy zachowania w przyszłości są dobre.
Inwestor podkreśla, że lokalizacja omawianej stacji bazowej telefonii komórkowej została wybrana na poziomie pozyskiwania terenu pod inwestycję. Wybór ten był uzasadniony zarówno pod względem pokrycia obszaru, na którym znajdują się użytkownicy sieci jak i pod względem najkorzystniejszych warunków środowiska. Już na etapie pozyskiwania lokalizacji pod planowaną inwestycję rozpatruje się kilka wariantów inwestycji. Mając na uwadze siatkę, jaką tworzy sieć inwestora, odległości pomiędzy sąsiednimi stacjami bazowymi, ilości użytkowników i przewidywane obciążenie sieci, obiera się punkt nominalny, w którym powinna znajdować się stacja. Inwestor wskazuje, że ze względu na charakter terenu i budynków na nim, zgody właścicieli i właścicieli posesji sąsiadujących wiele lokalizacji w pobliżu punktu nominalnego jest nieosiągalnych.
(…) wariant opisany w bazowej/zasadniczej dokumentacji środowiskowej jest wariantem optymalnym i zapewniającym najkorzystniejsze warunki dla środowiska. Jego wybór uzasadniony jest zarówno pod względem możliwości konstrukcyjnych, jaki i zachowaniem równowagi pomiędzy wymaganiami inwestora do zachowania standardu usług a wymaganiami prawa o ochronie środowiska.
Załączniki:
Nazwa pliku | Typ pliku | Rozmiar |
---|---|---|
Maszt Zał nr 2 Analiza oceny i możliwych zagrożeń dla obszarów chronionych | 6894411 | |
Maszt Zał nr 1 tekst projektu decyzji | 2472480 | |
Maszt Zał nr 1 część graficzna projektu decyzji | 549224 |