Uchwała Nr XXVIII/249/17
Uchwała Nr XXVIII/249/17
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 12 czerwca 2017 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty.
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 12 czerwca 2017 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. Nr 446 z późn. zm.), w związku z art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.), Rada Gminy Dźwierzuty uchwala, co następuje:
§1.
Po rozpatrzeniu skargi na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty złożonej przez Pana Czesława Wierzuka Radnego Powiatu Szczycieńskiego, zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rewizyjnej z dnia 06 czerwca 2017 r. w sprawie zarzutów postawionych w skardze, Rada Gminy uznaje skargę za nieuzasadnioną z przyczyn określonych w uzasadnieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§2.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Gminy Dźwierzuty do powiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia skargi, poprzez przesłanie skarżącemu odpisu niniejszej uchwały wraz z załącznikiem.
§3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
Arkadiusz Aleksander Nosek
Arkadiusz Aleksander Nosek
Załącznik nr 1
do uchwały Nr XXVIII/249/17
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 12 czerwca 2017 r.
do uchwały Nr XXVIII/249/17
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 12 czerwca 2017 r.
UZASADNIENIE
Dnia 06 czerwca 2017 r. Komisja Rewizyjna rozpatrzyła skargę Pana Czesława Wierzuka Radnego Powiatu Szczycieńskiego dotyczącą działalności Wójta Gminy Dźwierzuty w przedmiocie:
- łączenia funkcji wójta z pracą w administracji rządowej
- prawidłowości wydatkowania środków z funduszu socjalnego dla nauczycieli i nauczycieli emerytów w Szkole Podstawowej w Kałęczynie.
Z treści przedmiotowej skargi wynika, że jej autor zarzuca Wójtowi, iż ten łączy funkcję Wójta z pracą w administracji rządowej. Stwierdza, że Pani Marianna Szydlik w chwili powołania na urząd Wójta Gminy Dźwierzuty pozostaje w stosunku pracy z Państwową Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (dalej PSSE) w Szczytnie do dnia dzisiejszego nie świadcząc pracy ze względu na przebywanie na urlopie bezpłatnym.
Należy zaznaczyć, że sprawa pozostawania w zatrudnieniu w organach administracji rządowej Pani Wójt Marianny Szydlik była przedmiotem postępowania prowadzonego przez Komisarza Wyborczego w Olsztynie. Komisarz Wyborczy na podstawie zebranego materiału nie znalazł podstaw do wydania postanowienia o wygaśnięciu mandatu Wójta.
Należy zauważyć, że pełniąc funkcję Wójta Pani Marianna Szydlik nie świadczyła „czynnie” pracy na rzecz PSSE w Szczytnie i nie pobierała żadnego wynagrodzenia. Potwierdza to wyrok NSA z dnia 07 lutego 2017 r. II OSP 2726/16 w którym sąd stwierdza naruszenie przepisów prawa tj. art. 27 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym poprzez jego błędną interpretację, że pozostawanie w stosunku pracy w czasie korzystania z urlopu bezpłatnego jest równoznaczne z zatrudnieniem.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 roku w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej stanowiskami funkcyjnymi, na których przysługuje dodatek funkcyjny są: Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, Zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, Kierownik: działu, oddziału stacji sanitarno-epidemiologicznej, główny specjalista do spraw systemu jakości. W przypadku Pani Wójt Marianny Szydlik należy stwierdzić, że nie była zatrudniona na żadnym z w/w stanowisk ani nie pobierała dodatku funkcyjnego. Była zatrudniona jako starszy asystent.
Do punktu nr 2
W sprawie prawidłowości wykorzystania środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Szkole Podstawowej w Kałęczynie prowadzonej przez Stowarzyszenie Konik na Biegunach pracownicy Urzędu Gminy w Dźwierzutach w dniach 24-25.05.2017 r. przeprowadzili kontrolę za okres I-XII.2016 r. Stwierdzono, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w w/w Szkole został utworzony 12 lipca 2016r., został także przyjęty Regulamin dotyczący tego funduszu, w którym zostało określone na co może być wydatkowany. Ustalono także progi dochodowe, zgodnie z którymi przyznawano świadczenia. Regulamin ten został zaopiniowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Środki ze zlikwidowanego rachunku Funduszu Świadczeń Socjalnych na działalność Szkoły Podstawowej w Kałęczynie przez przekazaniem szkoły dla stowarzyszenia Gmina Dźwierzuty przekazała 30.09.2013 r. na utworzone w tym celu odrębne konto bankowe. Na wniosek szkoły środki ze zlikwidowanego Funduszu Mieszkaniowego, obejmującego wszystkie placówki oświatowe z terenu Gminy Dźwierzuty, Gmina przekazała Szkole Podstawowej w Kałęczynie 15.12.2015 r. Z otrzymanych środków w 2016 roku wypłacono: dofinansowanie do wczasów dla emerytów, dofinansowanie wczasów dla nauczycieli i obsługi, zapomogi dla emerytów oraz zapomogi dla nauczycieli i obsługi. Zapłacono także prowizję od wypłat środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z rachunku bankowego. W wyniku dokonanych w toku kontroli ustaleń nie wydano zaleceń pokontrolnych.
Po analizie dokumentów oraz zapoznaniu się z wyjaśnieniami pisemnymi i ustnymi Wójta Gminy Dźwierzuty, Komisja uznała stawiane zarzuty za bezzasadne.
W związku z powyższym skargę na działalność Wójta Gminy Dźwierzuty, uznaje się za nieuzasadnioną.