Uchwała Nr XXXVIII/337/14
Rady Gminy Dźwierzuty
z dnia 6 listopada 2014 r.
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dźwierzuty w obrębach geodezyjnych Sąpłaty, Dźwierzuty, Olszewki, Jabłonka i Nowe Kiejkuty.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 594, z późn. zm.) oraz art. 20. ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.) oraz uchwały Nr XXVIII/240/13 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 19 listopada 2013 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dźwierzuty w obrębach geodezyjnych Sąpłaty, Dźwierzuty, Olszewki, Jabłonka i Nowe Kiejkuty. Rada Gminy Dźwierzuty postanawia, co następuje:
§1
- Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Dźwierzuty w obrębach geodezyjnych Sąpłaty, Dźwierzuty, Olszewki, Jabłonka i Nowe Kiejkuty, zwany w dalszej części planem. Granice terenu objętego planem jak w Załączniku nr 1 niniejszej uchwały, arkusze od 1 do 7.
- Uchwalany plan składa się z następujących elementów publikowanych w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego:
- tekstu planu, stanowiącego treść niniejszej uchwały,
- rysunku planu w skali 1:2000, zatytułowanego Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Dźwierzuty w obrębach geodezyjnych Sąpłaty, Dźwierzuty, Olszewki, Jabłonka i Nowe Kiejkuty, stanowiącego integralną część niniejszej uchwały, jako Załącznik nr 1, arkusze od 1 do 7,
- stwierdzenia, że ustalenia niniejszego planu nie naruszają zapisów Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Dźwierzuty, stanowiącego Załącznik nr 2 niniejszej uchwały,
- rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu niniejszego planu, stanowiącego Załącznik nr 3 niniejszej uchwały,
- rozstrzygnięcia sposobu realizacji oraz zasad finansowania inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy, stanowiącego Załącznik nr 4 niniejszej uchwały.
ROZDZIAŁ I
§2
- Przedmiot i granice planu określa uchwała Nr XXVIII/240/13 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 19 listopada 2013 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Dźwierzuty w obrębach geodezyjnych Sąpłaty, Dźwierzuty, Olszewki, Jabłonka i Nowe Kiejkuty.
- Celem regulacji zawartych w planie jest ustalenie przeznaczenia terenu oraz sposobu jego zagospodarowania.
- Rysunek planu sporządzony na mapie zasadniczej w skali 1:2000, stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały, arkusze od 1 do 7.
- Rysunek planu obowiązuje w następującym zakresie jego ustaleń:
- granic obszaru objętego planem,
- linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania,
- nieprzekraczalnych linii zabudowy,
- oznaczeń terenów o określonym przeznaczeniu,
- osi napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV,
- granic pasa technologicznego linii elektroenergetycznej NN 400 kV.
- Wyjaśnienie ważniejszych pojęć:
- teren funkcjonalny – należy przez to rozumieć fragment obszaru objętego planem, ograniczony liniami rozgraniczającymi, charakteryzujący się określoną funkcją i jednolitymi zasadami zagospodarowania oraz oznaczonym odrębnym symbolem cyfrowo – literowym lub wyłącznie literowym.
- nieprzekraczalna linia zabudowy – linia ograniczająca obszar, poza którym zakazuje się wznoszenia obiektów budowlanych z wyłączeniem tymczasowych obiektów budowlanych, o których mowa w § 4 ust. 2., linii przesyłowych, sieci uzbrojenia terenu oraz dojść i dojazdów do obiektów budowlanych.
- linia elektroenergetyczna NN 400 kV – należy przez to rozumieć projektowaną napowietrzną, dwutorową linię elektroenergetyczną NN 400 kV relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki, która stanowi inwestycję celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.
- oś linii elektroenergetycznej NN 400 kV – należy przez to rozumieć linię przebiegającą przez środek grupy przewodów projektowanej napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej NN 400 kV relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki.
- pas technologiczny – należy przez to rozumieć obszar o szerokości 70,0 m, tj. 35,0 m po obu stronach od osi linii elektroenergetycznej NN 400 kV, w którym wprowadza się ograniczenia w użytkowaniu terenów, zgodnie z §7. ust. 4. pkt. 5.
- maszt – należy przez to rozumieć konstrukcję wsporczą projektowanej napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej NN 400 kV relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki.
- zieleń wysoka - należy przez to rozumieć roślinność przekraczającą wysokość 5,0 m nad poziomem terenu.
ROZDZIAŁ II
PRZEPISY OGÓLNE
§ 3.
Ustala się następujące podstawowe przeznaczenie terenów.
E - tereny infrastruktury linii elektroenergetycznej NN 400 kV,
W - tereny urządzeń wodnych - rowy melioracyjne,
WS - tereny wód powierzchniowych śródlądowych,
KDG - teren drogi publicznej klasy głównej,
KDZ - tereny dróg publicznych klasy zbiorczej,
KDD - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej,
KDW - tereny dróg wewnętrznych.
§ 4.
Zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego.
- W granicach objętych planem zasady ochrony ładu przestrzennego określone są ustaleniami dotyczącymi:
- sposobów zagospodarowania i ochrony terenów zieleni oraz wód powierzchniowych śródlądowych,
- przeznaczenia terenu, nieprzekraczalnych linii zabudowy oraz zasad podziału na działki,
- sposobu zagospodarowania i wykorzystywania terenów przeznaczonych pod układ komunikacyjny.
- W granicach planu wprowadza się zakaz lokalizowania tymczasowych obiektów budowlanych, w rozumieniu przepisów z zakresu prawa budowlanego, za wyjątkiem placów manewrowych i zaplecza prowadzenia robót budowlanych związanych z budową, utrzymaniem i modernizacją: linii elektroenergetycznej NN 400 kV, dróg publicznych, dróg wewnętrznych oraz sieci i urządzeń infrastruktury technicznej, z zastrzeżeniem ust. 3.
- Ustala się zakaz lokalizacji placów manewrowych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych oraz w strefie występowania obszarów wodno-błotnych na terenach położonych w granicach obszaru, o którym mowa w § 6 ust. 1.
- Wprowadza się nieprzekraczalną linię zabudowy. Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznaczona została na rysunku planu, stanowiącym Załącznik nr 1 arkusze od 1-7 do niniejszej uchwały, na terenach funkcjonalnych oznaczonych w na rysunku planu symbolem E, w odległości:
- 25 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej nr 57, oznaczonej na rysunku planu (arkusz 4) symbolem 1KDG(25).
- 20 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi wojewódzkiej nr 600, oznaczonej na rysunku planu (arkusz 7) symbolem 4KDZ(20).
- 20 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi powiatowej nr 1462N, drogi powiatowej nr 1476N, drogi powiatowej nr 1500N, oznaczonych na rysunku planu (arkusze 1, 3, 7) odpowiednio symbolem 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20).
- 15 m od zewnętrznej krawędzi jezdni gminnej drogi publicznej nr 195008N, gminnej drogi publicznej nr 195011N, gminnej drogi publicznej nr 195023N, gminnej drogi publicznej nr 195034N, gminnej drogi publicznej nr 195039N, gminnej drogi publicznej nr 195037N, gminnej drogi publicznej nr 195036N oraz gminnej drogi publicznej nr 195042N, oznaczonych na rysunku planu odpowiednio symbolem 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10).
- W granicach opracowania planu dopuszcza się podział na działki ewidencyjne zgodny z linią rozgraniczającą tereny dróg publicznych i tereny dróg wewnętrznych oznaczone na rysunku planu symbolami: 1KDG(25), 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 4KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10).
- Dla pozostałych terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolami E, W, WS nie ustala się minimalnych powierzchni nowoprojektowanych działek ewidencyjnych.
- W granicach opracowania planu dopuszcza się zachowanie istniejących podziałów na działki ewidencyjne.
- W granicach opracowania planu dopuszcza się budowę ogrodzeń o wysokości nie większej niż 1,80 m, z zastrzeżeniem ust.11.
- Do wykonania ogrodzeń należy stosować materiały tradycyjne jak cegła, kamień, drewno, dopuszcza się stosowanie ogrodzeń stalowych wykonanych na podmurówce betonowej.
- W granicach opracowania planu wprowadza się zakaz stosowania ogrodzeń pełnych oraz ogrodzeń z prefabrykowanych elementów betonowych.
- W granicach opracowania planu ustala się zakaz lokalizacji ogrodzeń w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych oraz w strefie występowania obszarów wodno-błotnych na terenach położonych w granicach obszaru, o którym mowa w § 6 ust. 1.
§ 5.
Zasady ochrony dziedzictwa kulturowego.
- Na obszarze opracowania planu, w liniach rozgraniczających terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 1KDZ(20) występuje obiekt podlegający ochronie konserwatorskiej, to jest droga powiatowa nr 1462 N typowana do ochrony jako element krajobrazu kulturowego na całej długości jej przebiegu (przebieg: droga nr 1471N - Leszno - Rumy - Sąpłaty - Mycielin - Rusek mały - Rusek Wlk. (droga nr 1464N)) - dany element krajobrazu kulturowego podlega ochronie w rozumieniu przepisów odrębnych dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
- Jeżeli w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych, zostanie odkryty przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, nakazuje się postępować zgodnie z przepisami odrębnymi dotyczącymi ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
§ 6.
Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego.
- Obszar opracowania planu znajduje się w części w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego powołanego rozporządzeniem Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Nr 153 z dnia 19 grudnia 2008 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko – Mazurskiego Nr 198 z 2008 r., poz. 3104) - granicę obszaru przedstawiono na rysunku planu, stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, arkusze 1, 3 i 4.
- Obszar opracowania planu znajduje się w całości w zasięgu Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Olsztyn Nr 213. Zakazuje się wprowadzania do gleby substancji mogących negatywnie wpływać na jakość wód podziemnych.
- Realizacja inwestycji polegającej na budowie linii elektroenergetycznej NN 400 kV stanowi przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na podstawie przepisów odrębnych.
- Tereny objęte granicą opracowania planu nie podlegają ochronie akustycznej na podstawie przepisów odrębnych dotyczących ochrony środowiska w zakresie dopuszczalnych poziomów hałasu.
- Tereny objęte granicą opracowania planu podlegają ochronie przed polem elektromagnetycznym, jak dla miejsc dostępnych dla ludności, na podstawie przepisów odrębnych dotyczących ochrony środowiska w zakresie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych.
- Nakazuje się, iż inwestycja polegająca na budowie linii elektroenergetycznej NN 400 kV wraz z jej oddziaływaniem, zawiera się w pasie technologicznym, o którym mowa w §7. ust. 4. pkt. 4.
- Rowy melioracyjne znajdujące się w granicach opracowania planu należy utrzymać w należytym stanie technicznym umożliwiającym zachowanie drożności poprzez ich ochronę przed zanieczyszczeniem, zarastaniem i zasypywaniem, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Zadrzewienia i zakrzewienia znajdujące się w granicach opracowania planu należy zachować w stanie niezmienionym, z zastrzeżeniem ust. 9.
- W przypadku, gdy występujące w granicach opracowania planu zadrzewienia i zakrzewienia uniemożliwiają prawidłową realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie linii elektroenergetycznej NN 400 kV, dopuszcza się ich wycinkę i usunięcie na zasadach określonych w przepisach odrębnych, z wyłączeniem alei drzew przy drodze powiatowej nr 1462 N, o której mowa w §5. ust. 1.
§ 7.
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.
- Układ komunikacyjny - układ drogowy.
- Przez obszar opracowania planu przebiega droga krajowa nr 57, oznaczona na rysunku planu symbolem 1KDG(25). W granicach opracowania planu zakazuje się wykonywania nowych bezpośrednich zjazdów na drogę krajową.
- Droga publiczna klasy głównej, oznaczona na rysunku planu symbolem 1KDG(25):
- podstawowe przeznaczenie terenu: rezerwa terenu dla potrzeb budowy ciągu drogi krajowej nr 57,
- szerokość w liniach rozgraniczających terenu - 25,0 m,
- uzupełniające przeznaczenie terenu: elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Przez obszar opracowania planu przebiega droga wojewódzka nr 600, oznaczona na rysunku planu symbolem 4KDZ(20). W granicach opracowania planu zakazuje się wykonywania nowych bezpośrednich zjazdów na drogę wojewódzką. Istniejące zjazdy do zachowania.
- Przez obszar opracowania planu przebiegają: droga powiatowa nr 1462N, droga powiatowa nr 1476N, droga powiatowa nr 1500N, oznaczone na rysunku planu odpowiednio symbolem 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20). W granicach opracowania planu zezwala się na wykonywanie nowych bezpośrednich zjazdów na drogi powiatowe, zgodnie z przepisami odrębnymi. Istniejące zjazdy do zachowania.
- Drogi publiczne klasy zbiorczej, oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 4KDZ(20):
- podstawowe przeznaczenie terenu: droga jednojezdniowa o nawierzchni utwardzonej,
- szerokość w liniach rozgraniczających terenu - 20,0 m,
- uzupełniające przeznaczenie terenu dla 4KDZ(20): elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- uzupełniające przeznaczenie terenu dla 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20): elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Przez obszar opracowania planu przebiegają: gminna droga publiczna nr 195008N, gminna droga publiczna nr 195011N, gminna droga publiczna nr 195023N, gminna droga publiczna nr 195034N, gminna droga publiczna nr 195039N, gminna droga publiczna nr 195037N, gminna droga publiczna nr 195036N oraz gminna droga publiczna nr 195042N, oznaczone na rysunku planu odpowiednio symbolem 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10). W granicach opracowania planu zezwala się na wykonywanie nowych bezpośrednich zjazdów na gminne drogi publiczne, zgodnie z przepisami odrębnymi. Istniejące zjazdy do zachowania.
- Drogi publiczne klasy dojazdowej, oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10):
- podstawowe przeznaczenie terenu: droga jednojezdniowa o nawierzchni utwardzonej,
- szerokość w liniach rozgraniczających terenu - 10,0 m,
- uzupełniające przeznaczenie terenu: elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- dopuszcza się budowę chodnika oraz ścieżek rowerowych o parametrach technicznych i użytkowych zgodnych z przepisami odrębnymi.
- zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Przez obszar opracowania planu przebiegają drogi wewnętrzne oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10). W granicach opracowania planu zezwala się na wykonywanie nowych bezpośrednich zjazdów na drogi wewnętrzne, zgodnie z przepisami odrębnymi. Istniejące zjazdy do zachowania.
- Drogi wewnętrzne, oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10):
- podstawowe przeznaczenie terenu: droga jednojezdniowa o nawierzchni utwardzonej,
- szerokość w liniach rozgraniczających terenu - 10,0 m,
- uzupełniające przeznaczenie terenu: elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Drogi wewnętrzne, oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6):
- podstawowe przeznaczenie terenu: droga jednojezdniowa o nawierzchni utwardzonej,
- szerokość w liniach rozgraniczających terenu - 6,0 m.
- uzupełniające przeznaczenie terenu: elementy infrastruktury technicznej związane z funkcjonowaniem drogi, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Zezwala się na obsługę komunikacyjną terenów funkcjonalnych z dróg znajdujących się poza granicami planu.
- Obsługę komunikacyjną terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, należy realizować na zasadach ustanowienia służebności przesyłu, według przepisów odrębnych.
- Sieć wodociągowa.
W granicach opracowania planu, na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10) dopuszcza się budowę, rozbudowę, przebudowę, modernizację i likwidację gminnej sieci wodociągowej oraz urządzeń jej towarzyszących, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Kanalizacja sanitarna, gromadzenie odpadów.
- W granicach opracowania planu, na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10) dopuszcza się budowę, rozbudowę, przebudowę, modernizację i likwidację gminnej sieci kanalizacji sanitarnej oraz urządzeń jej towarzyszących, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- W granicach opracowania planu gromadzenie odpadów oraz ich wywóz, należy wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi dotyczącymi odpadów oraz obowiązującymi w tym zakresie przepisami lokalnymi.
- Energia elektryczna.
- W granicach opracowania planu lub bezpośrednim jego sąsiedztwie występują linie i urządzenia elektroenergetyczne:
- napowietrzna linia przesyłowa o napięciu 220 kV relacji Olsztyn 1 - Ostrołęka,
- napowietrzna linia dystrybucyjna o napięciu 110 kV relacji GPZ Olsztyn 1 - GPZ Korpele,
- napowietrzne linie o napięciu 15 kV,
- napowietrzne linie o napięciu 0,4 kV,
- stacje transformatorowe 15/04 kV.
- Dla linii elektroenergetycznych obowiązują tereny ograniczonego zagospodarowania, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, o szerokości minimalnej:
- 50,0 m - po 25,0 m od osi linii elektroenergetycznej 220 kV w obu kierunkach w rzucie poziomym.
- 30,0 m - po 15,0 m od skrajnego przewodu linii elektroenergetycznej 110 kV w obu kierunkach w rzucie poziomym.
- 5,0 m od skrajnego przewodu linii elektroenergetycznej 15 kV w obu kierunkach w rzucie poziomym.
- 3,0 m od zewnętrznego przewodu napowietrznej sieci elektroenergetycznej 0,4 kV.
- W granicach opracowania planu zezwala się na budowę napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej NN 400 kV relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki, zgodnie z Planem Rozwoju Krajowej Elektroenergetycznej Sieci Przesyłowej w ramach inwestycji w grupie bezpieczeństwo pracy sieci – realizacja strategii zmiany napięcia sieci (likwidacja ograniczeń sieciowych).
- Dla linii elektroenergetycznej NN 400 kV wyznacza się pas technologiczny o szerokości 70,0 m, tj. 35,0 m po obu stronach od osi linii, zgodnie z rysunkiem planu.
- W wyznaczonym pasie technologicznym wprowadza się następujące ograniczenia w użytkowaniu i zagospodarowaniu terenów:
- w pasie technologicznym wprowadza się zakaz lokalizacji obiektów budowlanych, z wyjątkiem: masztów, urządzeń i elementów o których mowa w § 16 ust. 3., tymczasowych obiektów budowlanych o których mowa w § 4 ust. 2., ogrodzeń o których mowa w § 4 ust. 8., realizacji inwestycji celu publicznego z zakresu sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz komunikacji drogowej,
- w pasie technologicznym, bezpośrednio pod przewodami fazowymi linii elektroenergetycznej NN 400 kV zakazuje się lokalizowania zieleni wysokiej, z wyłączeniem gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa,
- w pasie technologicznym zezwala się na wycinkę oraz usunięcie zadrzewień i zakrzewień w liczbie pozwalającej na realizację oraz właściwe utrzymanie inwestycji polegającej na budowie linii elektroenergetycznej NN 400 kV, zgodnie z przepisami odrębnymi, z wyłączeniem alei drzew przy drodze powiatowej nr 1462 N, o której mowa w §5. ust. 1.
- Maszty linii elektroenergetycznej NN 400 kV w granicach terenu funkcjonalnego oznaczonego na rysunku planu symbolem E, należy lokalizować w odległości:
- min. 25,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej,
- min. 20,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi wojewódzkiej,
- min. 20,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni dróg powiatowych,
- min. 15,0 m od zewnętrznej krawędzi jezdni gminnych dróg publicznych.
- Pułap przebiegu przewodów fazowych linii elektroenergetycznej NN 400 kV od nawierzchni jezdni dróg publicznych i dróg wewnętrznych, w miejscach skrzyżowań linii elektroenergetycznej NN 400 kV z drogami publicznymi i drogami wewnętrznymi należy lokalizować na wysokości nie mniejszej niż 10,0 m.
- W granicach opracowania planu dopuszcza się budowę linii elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia oraz rozbudowę, przebudowę, modernizację i likwidację istniejących linii elektroenergetycznych średniego i niskiego napięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi.
- W granicach opracowania planu lub bezpośrednim jego sąsiedztwie występują linie i urządzenia elektroenergetyczne:
- Telekomunikacja.
- W granicach opracowania planu, na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10) dopuszcza się budowę, rozbudowę, przebudowę, modernizację i likwidację sieci telekomunikacyjnej oraz urządzeń jej towarzyszących, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Zaopatrzenie w gaz.
- W granicach opracowania planu występuje sieć gazowa wysokiego ciśnienia:
- gazociąg DN 300 PN 6,3 MPa relacji Szczytno-Rybno,
- gazociąg DN 150 PN 6,3 MPa relacji Szczytno-Rybno.
- Ustala się, iż dla sieci gazowych wysokiego ciśnienia obowiązują strefy kontrolowane, których linia środkowa pokrywa się z osią gazociągu.
- Ustala się, iż dla sieci gazowej wysokiego ciśnienia DN 300 PN 6,3 MPa relacji Szczytno-Rybno obowiązuje strefa kontrolowana równa 6,0 m.
- Ustala się, iż dla sieci gazowej wysokiego ciśnienia DN 150 PN 6,3 MPa relacji Szczytno-Rybno obowiązują strefy kontrolowane równe:
- 40,0 m dla napowietrznych linii elektroenergetycznych o napięciu powyżej 110 kV,
- 20,0 m dla stacji transformatorowych o napięciu powyżej 15 kV.
- Ustala się, iż odległość granicy strefy kontrolowanej gazociągu stalowego od rzutu skrajnego przewodu linii elektroenergetycznej o napięciu powyżej 15 kV, nie może być mniejsza niż 5,0 m.
- Ustala się, iż odległość gazociągu stalowego od obrysu zewnętrznego uziemienia elektroenergetycznej stacji transformatorów nie może być mniejsza niż 8,0 m od granicy strefy kontrolowanej obowiązującej zgodnie z przepisami odrębnymi dla elektroenergetycznej stacji transformatorowej o napięciu powyżej 15 kV.
- Ustala się, iż odległość uziemienia masztu bądź słupa linii elektroenergetycznej od ścianki gazociągu nie może być mniejsza niż 2,0 m.
- Ustala się, iż kąt skrzyżowania gazociągu stalowego ułożonego w gruncie z napowietrzną linią elektroenergetyczną nie może być mniejszy niż 30o, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Ustala się, iż przejazd nad gazociągiem wysokiego ciśnienia może odbywać się wyłącznie w miejscu wyznaczonym w fazie projektowania inwestycji.
- W granicach opracowania planu, na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), 1KDW(6), 2KDW(6), 3KDW(6), 4KDW(6), 5KDW(6), 6KDW(6), 7KDW(6), 8KDW(6), 9KDW(6), 1KDW(10), 2KDW(10), 3KDW(10) dopuszcza się budowę, rozbudowę, przebudowę, modernizację i likwidację sieci gazowej oraz urządzeń jej towarzyszących, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- W granicach opracowania planu występuje sieć gazowa wysokiego ciśnienia:
§ 8.
Wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych.
- Za tereny przestrzeni publicznych uznaje się tereny dróg publicznych oznaczone na rysunku planu symbolami: 1KDG(25), 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 4KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10).
- W liniach rozgraniczających terenów 1KDG(25), 1KDZ(20), 2KDZ(20), 3KDZ(20), 4KDZ(20), 1KDD(10), 2KDD(10), 3KDD(10), 4KDD(10), 5KDD(10), 6KDD(10), 7KDD(10), 8KDD(10), zakazuje się lokalizowania obiektów małej architektury związanych z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej, w tym wiat przystankowych, reklam, itp.
§ 9.
Zasady dotyczące lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- W granicach opracowania planu zezwala się na realizację inwestycji celu publicznego z zakresu sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz komunikacji drogowej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
§ 10.
Szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości.
- W granicach opracowania planu nie występują obszary wymagające przeprowadzenia scaleń i podziałów nieruchomości.
§ 11.
Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy.
- Szczególne warunki i ograniczenia obowiązujące w granicach pasa technologicznego linii elektroenergetycznej NN 400 kV, określono w § 7. ust. 4. pkt 5.
- Szczególne warunki i ograniczenia obowiązujące w granicach terenów ograniczonego zagospodarowania, o których mowa w § 7 ust. 4. pkt 2. oraz strefach kontrolowanych, o których mowa w § 7 ust. 6. pkt 2. - realizować na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
§ 12.
Ustalenia dotyczące granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych, a także obszarów szczególnego zagrożenia powodzią oraz obszarów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych.
- W granicach opracowania planu nie występują tereny górnicze.
- W granicach opracowania planu nie występują obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi.
- W granicach opracowania planu nie występują obszary zagrożone osuwaniem się mas ziemnych.
- Ustalenia w zakresie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa:
- Maszty linii elektroenergetycznej NN 400 kV podlegają zgłoszeniu odpowiednim służbom, jako przeszkody lotnicze, zgodnie z wymaganiami przepisów odrębnych.
- Oświetlenie przeszkodowe masztów linii elektroenergetycznej NN 400 kV należy realizować zgodnie z wymaganiami przepisów odrębnych.
- W granicach opracowania planu występują grunty rolne, dla których uzyskano zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, zgodnie z przepisami odrębnymi dotyczącymi ochrony gruntów rolnych i leśnych - granice obszarów gruntów rolnych, dla których uzyskano zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze przedstawiono na rysunku planu, stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
- Ustala się, iż wszystkie grunty leśne występujące w granicach opracowania planu uzyskały zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne, zgodnie z przepisami odrębnymi dotyczącymi ochrony gruntów rolnych i leśnych.
§ 13.
Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów.
- Ustala się, że do chwili rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na budowie linii elektroenergetycznej NN 400 kV, poszczególne tereny funkcjonalne będą użytkowane w sposób dotychczasowy.
- Dopuszcza się tymczasowe zajęcie terenów objętych opracowaniem planu, na cele związane z prowadzeniem robót budowlanych dotyczących linii elektroenergetycznej NN 400 kV, dróg publicznych, dróg wewnętrznych oraz sieci i urządzeń infrastruktury technicznej, z uwzględnieniem §4. ust. 2.
- Po zakończeniu robót budowlanych związanych z prowadzeniem robót budowlanych dotyczących dróg publicznych, dróg wewnętrznych, sieci i urządzeń infrastruktury technicznej oraz linii elektroenergetycznej NN 400 kV, w części nie zajętej przez maszty, urządzenia i elementy, o których mowa w §16. ust. 3., ustala się obowiązek przywrócenia terenu do stanu zgodnego z jego dotychczasowym użytkowaniem lub przeznaczeniem ustalonym w niniejszym planie.
§ 14.
Zadania dla realizacji celów publicznych.
- W granicach opracowania planu przewiduje się realizację celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, polegającego na budowie napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej NN 400 kV relacji Ostrołęka - Olsztyn Mątki, zgodnie z Planem Rozwoju Krajowej Elektroenergetycznej Sieci Przesyłowej w ramach inwestycji w grupie bezpieczeństwo pracy sieci – realizacja strategii zmiany napięcia sieci (likwidacja ograniczeń sieciowych).
§ 15.
Stawki dla naliczenia opłat planistycznych.
- Ustala się poniższe wysokości stawek procentowych dla naliczania opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanych z uchwaleniem niniejszego planu.
Oznaczenie przeznaczenia terenu |
Wysokość procentowa stawki [%] |
E |
30 |
W |
1 |
WS |
1 |
KDG |
1 |
KDZ |
1 |
KDD |
1 |
KDW |
1 |
ROZDZIAŁ III
PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE
§ 16.
Ustalenia szczegółowe dla terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E:
- Przeznaczenie podstawowe - tereny infrastruktury linii elektroenergetycznej NN 400 kV.
- Przeznaczenie uzupełniające - sieci i urządzenia infrastruktury technicznej, zgodnie z przepisami odrębnymi.
- Na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E zezwala się na posadowienie masztów linii elektroenergetycznej NN 400 kV wraz z urządzeniami i elementami niezbędnymi do funkcjonowania linii elektroenergetycznej NN 400 kV, z zastrzeżeniem ust. 4.
- W przypadku występowania gruntów rolnych, dla których wymagane jest uzyskanie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze w liniach rozgraniczających terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, zezwala się na posadowienie masztów linii elektroenergetycznej NN 400 kV wraz z urządzeniami i elementami niezbędnymi do funkcjonowania linii elektroenergetycznej NN 400 kV jedynie w granicach terenów oznaczonych na rysunku planu, stanowiącym Załącznik nr 1 arkusze od 1-7 do niniejszej uchwały, jako obszary gruntów rolnych, dla których uzyskano zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.
- Dopuszcza się rolnicze wykorzystanie obszarów nie zajętych przez maszty linii elektroenergetycznej NN 400 kV, z wyłączeniem gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Maksymalna wysokość masztów linii elektroenergetycznej NN 400 kV - nie więcej niż 100,0 m, z zastrzeżeniem §12. ust. 4.
- Zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Na terenach funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem E, do czasu realizacji ustaleń planu dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenów.
§ 17.
Ustalenia szczegółowe dla terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem W:
- Przeznaczenie podstawowe - tereny urządzeń wodnych - rowy melioracyjne.
- Zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Wszelkie prace związane z utrzymaniem urządzeń wodnych należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi, z uwzględnieniem §6. ust. 7.
§ 18.
Ustalenia szczegółowe dla terenów funkcjonalnych oznaczonych na rysunku planu symbolem WS:
- Przeznaczenie podstawowe - tereny wód powierzchniowych śródlądowych.
- Zezwala się na przebieg przewodów fazowych napowietrznej linii elektroenergetycznej NN 400 kV i przewodów odgromowych zawierających światłowodowe włókna telekomunikacyjne wraz z pasem technologicznym, z zastrzeżeniem §7. ust. 4. pkt. 5.
- Wprowadza się ochronę przed niszczeniem i zanieczyszczaniem śródlądowych wód powierzchniowych stojących i płynących (oczek wodnych i kanałów) wraz z ich różnorodnością biologiczną.
- Wszelkie prace związane z utrzymaniem i ochroną śródlądowych wód powierzchniowych stojących i płynących należy przeprowadzać zgodnie z obowiązującymi przepisami odrębnymi.
ROZDZIAŁ IV
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 19.
- Tracą moc zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego Uchwałą Nr XXVIII/245/10 Rady Gminy Dźwierzuty z dnia 31 maja 2010 r. w sprawie: uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie ewidencyjnym Dźwierzuty, działka nr 415/6, gmina Dźwierzuty (Dz. Urz. woj. Warm.-Maz. z 2010 r., Nr 12, Poz. 1606), w części objętej granicą opracowania niniejszego planu.
- Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Dźwierzuty.
- Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady Gminy
Krzysztof Sawicki
Załączniki:
Nazwa pliku | Typ pliku | Rozmiar |
---|---|---|
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-7 | 227886 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-6 | 222478 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-5 | 228498 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-4 | 189879 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-3 | 231883 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-2 | 203617 | |
MPZP_400kV_DŹWIERZUTY-1 | 234102 | |
ZAŁĄCZNIK NR 4 | 26624 | |
ZAŁĄCZNIK NR 2 | 28160 | |
ZAŁĄCZNIK NR 3 | 34816 |